دوره‌های آموزش زبان انگلیسی

آزمون آیلتس چیست؟

آزمون آیلتس چیست؟
نویسنده: موسسه باران
اشتراک گذاری این مطلب

اگر کمی‌اهل مطالعه در زبان‌های خارجی باشید حتماً اسم آزمون‌هایی مانند آزمون آیلتس و یا آزمون تافل را شنیده‌اید. آیا اطلاعات دقیقی در مورد این آزمون‌ها دارید؟ آیلتس (IELTS) یک واژه انگلیسی و کلمه کوتاه شده عبارت International English Language Testing System است. این عبارت به معنای سیستم بین‌المللی آزمون زبان انگلیسی است. ریشه این آزمون مربوط به کشور بریتانیا است. اما این آزمون بین المللی رسمی‌ و بسیار معتبر در سراسر دنیا برگزار ‌می‌شود.

در آزمون آیلتس به چهار مهارت زبانی یک فرد یعنی مهارت‌های گفتاری، شنیداری، نوشتاری و درک مطلب به زبان انگلیسی به صورت بسیار تخصصی پرداخته ‌می‌شود. آزمون آیلتس مانند تمام آزمون‌ها دارای نمره‌بندی خاصی است و به صورت کلی نمره‌ها بین ۰ تا ۹ دسته بندی ‌می‌شود.

اگر در آزمون آیلتس نمره زیر 5 بگیرید مردود، و اگر بالای 5 بگیرید قبول ‌می‌شوید. البته نتیجه قبولی یا مردودی در آزمون آیلتس تنها با هدفی که دارید، مشخص ‌می‌شود. برای مثال اگر هدفتان از گذراندن آزمون آیلتس ادامه تحصیل در یکی از کشورهای اروپایی است، باید بدانید که نمره آیلتس باید بالای ۷ باشد. بنابراین قبل از اینکه آزمون آیلتس را بدهید، این موضوع را مشخص کنید که می‌خواهید مدرک آیلتس را برای چه کاری بگیرید. آزمون آیلتس با توجه به اینکه چهار مورد از ویژگی‌های زبانی را مورد بررسی قرار ‌می‌دهد، در دو مرحله انجام ‌می‌گیرد. در مرحله اول آزمون‌های کتبی و شنیداری را ‌پشت سر می‌گذارید؛ و مرحله دوم آزمون مکالمه را به صورت تخصصی پشت سر ‌می‌گذارید. نمره نهایی شما از مجموع دو نمره که در دو آزمون اول و دوم کسب کرده‌اید، مشخص خواهد شد. به عنوان یک نکته کوچک این موضوع را در گوشه ذهنتان نگه دارید که آزمون تافل نمونه آمریکایی از آزمون آیلتس است.

اهمیت مدرک آیلتس را ‌می‌دانید؟

یک کشور توسعه یافته و به روز به زبان رسمی ‌کشور خود بسیار اهمیت ‌می‌دهد. در کشورهای مدرن، در جهان امروز این موضوع به وضوح درک شده است که زبان یعنی ارتباط و پیشرفت در همه جوانب زندگی بشری. این اهمیت دادن به زبان به جایی می‌رسد که کشورهایی مانند بریتانیا به این فکر ‌می‌افتند که مهاجرانی که ‌می‌خواهند از مرزهای این کشورها بگذرند باید زبان رسمی‌ کشور را به خوبی بدانند و بتوانند به آسانی با افراد دیگر ارتباط برقرار کنند. اما این امر چگونه امکان‌پذیر ‌می‌شود؟ راه حل طلایی که برای این سوال پیشنهاد ‌می‌شود، برگزاری یک آزمون تخصصی، جامع و مطمئن است. آیلتس آزمونی است که به منظور سنجش افرادی که می‌خواهند در کشورهای انگلیسی زبان کار کنند، به تحصیل بپردازند یا مهاجرت کنند، انجام ‌می‌گیرد. این آزمون دارای اهمیت بالایی است؛ زیرا با قبولی و گرفتن نمره مطلوب در این آزمون ‌می‌توانید مراحلی از اقامت خود در یک کشور دیگر را به آسانی پشت سر بگذارید. اما این تنها یکی از اهمیت‌های مربوط به آیلتس است. افرادی که دارای مدرک آیلتس هستند (با توجه به نمره‌ای که کسب ‌می‌کنند)، می‌توانند کارهای زیادی با مدرک خود انجام دهند. این افراد ‌می‌توانند مقالات بین‌المللی بنویسند، و رنکینگ‌هایی بالا برای تدریس در دانشگاه‌ها کسب کنند. بنابراین همانطور که متوجه شدید، این آزمون بین­ المللی ‌می‌تواند در موارد رسمی ‌برای دارنده خود کارگشا باشد. البته این نکته را فراموش نکنید که نباید از زمان گرفتن مدرکتان مدت زیاد گذشته باشد. برخی از مراکز،  مدرک آیلتسی را که از تاریخ ثبت آن دو سال گذشته باشد، قبول ندارند. بنابراین تمام این نکات ریز را به دقت دنبال کرده و اطلاعات جامعی را در این باره کسب کنید.

تفاوت‌های آزمون آیلتس در داخل و خارج از کشور

آزمون آیلتس آزمون بین‌المللی است و آزمون‌هایی که در داخل و خارج از کشور برگزار ‌می‌شود تفاوتی با یکدیگر ندارند. تنها دلیل اینکه برخی از افراد آزمون آیلتس را در کشورهای همسایه ‌می‌دهند این است که برای مثال در تاریخی که مدنظرشان است در داخل کشور این آزمون برگزار نمی‌شود و به دلیل کمبود زمانی که دارند و باید نمره این آزمون را هرچه زودتر کسب کنند، مجبورند برای دادن آزمون آیلتس به خارج از کشور بروند.

ترکیه یکی از کشورهای همسایه است که ایرانیان برای شرکت در آزمون آیلتس به آنجا مراجعه ‌می‌کنند. به طور کلی آزمون آیلتس در داخل کشور در تاریخ‌های معین برگزار ‌می‌شود. شاید بتوان گفت رسمی‌ترین آزمون آیلتسی که در داخل کشور برگزار می‌شود ، آزمونی است که سازمان سنجش هر ساله برگزار ‌می‌کند. اما باید بدانید که این آزمون تنها در سازمان سنجش برگزار نمی‌شود.

موسسه ایرسافام، آیلتس تهران، دانشگاه آزاد اسلا‌می‌ و چند موسسه دیگر در داخل کشور در کنار سازمان سنجش این آزمون را برگزار ‌می‌کنند. این موضوع را به خاطر داشته باشید که آزمون رسمی‌تنها یک بار در سال برگزار ‌می‌شود.

کلاس‌های آمادگی آزمون آیلتس با توجه به برخی از منابع پیشنهادی در بیشتر آموزشگاه‌های کشور برگزار ‌می‌شود؛ اما اینکه دقیقا کدام کلاس و کدام منابع ‌می‌توانند برای موفقیت در این آزمون به شما کمک کنند با توجه به سطح دانش زبانی خودتان مشخص خواهد شد.

با توجه به این موضوع اگر ‌می‌خواهید در آزمون آیلتس نمره خوبی کسب کنید، بهتر است که در ابتدا یک آزمون تعیین سطح بدهید. توجه داشته باشید که فرقی نمی‌کند در داخل کشور امتحان دهید یا خارج از کشور، سوالات و سطح آزمون همگی به یک صورت خواهد بود.

این موضوع که موسسه خاصی آزمون آیلتس را آسا‌ن‌تر برگزار ‌می‌کند یا در کشور خاصی آزمون آیلتس را ‌می‌توان به نحو بهتری گذراند، درست نیست. شما در ابتدا باید مشخص کنید که هدفتان از گذراندن آزمون آیلتس چیست؟ سپس با تعیین سطح دانش زبانی و بعد با تقویت مهارت زبانی خود برای این آزمون آماده شوید.

IELTS

قیمت ثبت‌نام در آزمون آیلتس

یکی از نکات مهمی‌که هنگام ثبت نام آزمون آیلتس باید بدانید این است که مبلغ اصلی آزمون آیلتس به دلار تعیین ‌می‌شود؛ بنابراین ممکن است با توجه به نوسانات دلار در داخل کشور این قیمت بالا و پایین شود. در حال حاضر بر اساس مصوباتی که در مورد قیمت آزمون آیلتس اعلام شده، این قیمت بالاتر از سه میلیون تومان است. همان طور که ‌می‌بینید، مبلغ چندان کمی‌ هم نیست؛ بنابراین با داشتن دانش و مهارت کافی در این آزمون شرکت کنید. هزینه‌ای که در ابتدا برای ثبت نام پرداخت ‌می‌کنید، شامل تما‌می‌آزمون‌های نوشتاری، شنیداری، گفتاری و درک مطلب است. باز هم بر این نکته تأکید می‌کنیم که با تغییرات ارزی ممکن است این قیمت  افزایش یا کاهش داشته باشد. بخش عمده‌ای از پولی که برای ثبت‌نام پرداخت می‌کنید، صرف تهیه و تنظیم سوالات می‌شود و همچنین تصحیح برگه‌ها و ثبت کارنامه نیز با همین مبلغ انجام ‌می‌گیرد. مبالغ دیگر نیز صرف هزینه‌های مکان آزمون، مراقب و خود سازمان سنجش می‌شود که به عنوان  نماینده رسمی‌آیلتس در کشور این آزمون را برگزار می‌کند. اما اگر می‌خواهید قیمت آیلتس را به دلار بدانید، لازم به ذکر است که به طور متوسط قیمت آیلتس از ۲۱۰ تا ۲۵۰ دلار متغیر است و در همه کشورهایی که این آزمون برگزار ‌می‌شود، این قیمت ثابت نیست. در اروپا که واحدهای پول دیگری مثل پوند و یورو نیز وجود دارند این قیمت متفاوت است. اگر ‌می‌خواهید برای آزمون در ترکیه شرکت کنید ‌می‌توانید از تهران نیز ثبت نام خود را انجام داده و هزینه را پرداخت نمایید.

پیش زمینه‌های ضروری اطلاعاتی برای شرکت در آزمون آیلتس

همانطور که ‌می‌دانید زبان یک پدیده اجتماعی است. آزمون‌هایی مانند آزمون آیلتس به سنجش مهارت‌های اجتماعی و زنده زبانی هر فرد می‌پردازند. بنابراین این موضوع که بخواهیم یک سری منابع محدود را برای موفقیت در آزمون آیلتس به شما معرفی کنیم و بگوییم با خواندن کتاب خاصی و داشتن تسلط کافی تنها بر روی این کتاب ‌می‌توانید از عهده آزمون آیلتس بر بیاید قابل قبول نیست. آیا تاکنون به این موضوع فکر کرده‌اید که چرا تا امروز هیچ آزمونی جایگزین آزمون آیلتس نشده است؟ مهمترین جوابی که به این سوال میتوان داد، سطح  و نوع سوالات آزمون آیلتس است. سوالاتی که برای سنجش مهارت‌های شنیداری، گفتاری، نوشتاری و درک مطلب یک فرد در این آزمون مطرح می‌شود، کاملا کارشناسانه، روانشناسانه، فنی و تخصصی است. افراد مجرب و متخصص فراوانی برای طراحی این سوالات دست به دست هم دادند. اما چیزی که عیان است این است که پیش زمینه‌های ضروری اطلاعاتی برای شرکت در آزمون آیلتس مواردی هستند که  برای پاسخ به سوالات نوشتاری، شنیداری، درک مطلب و گفتاری ضروری هستند. همواره این مطلب را مد نظر قرار دهید که اگر ‌می‌خواهید مهارت کافی را برای پاسخ به سوالات آیلتس داشته باشید، باید مهارت زنده و اجتماعی خود را در زبان انگلیسی تقویت کنید. زبان هیچ وقت به یک کتاب یا یک منبع کوچک محدود نمی‌شود. اگر ‌می‌خواهید با مطالعه منابعی خاص بر استرس‌های روانی خود قالب شوید، برخی از منابع ضروری آزمون آیلتس در سایت رسمی ‌این آزمون ذکر شده است.

انواع آزمون‌های آیلتس

کسی که می‌خواهد در آزمون آیلتس شرکت کند، در ابتدا باید این موضوع را مشخص کند که ‌می‌خواهد در آزمون آیلتس آکادمیک شرکت کند یا در آزمون آیلتس جنرال؟! اگر تفاوت این دو آزمون را نمی‌دانید در ادامه مطلب با ما همراه باشید. به این مطلب توجه کنید، اگر برای مثال شما یک مهاجر ایرانی هستید و ‌می‌خواهید برای ادامه زندگی یا کار خود به کشورهایی مانند کانادا، استرالیا یا نیوزلند مهاجرت کنید، در این حالت باید در آزمون آیلتس شرکت کنید اما کدام نوع آزمون آیلتس؟! سال‌ها پیش وقتی تصمیم به برگزاری آزمونی با عنوان آیلتس گرفته شد، به این موضوع نیز پرداختند که اگر کسی بخواهد به عنوان یک شهروند به یک کشور دیگر مهاجرت کند لازم نیست که در زمینه نوشتاری یا درک مطلب به صورت تخصصی و آکادمیک همه چیز را بداند؛ و بر عکس اگر کسی بخواهد برای ادامه تحصیل به کشورهای دیگر برود باید به صورت تخصصی بتواند بنویسد و از درک مطلب بالایی برخوردار باشد، با توجه به این موضوع مسئولین تصمیم به تفکیک آیلتس و درجه‌بندی آن در دو دسته آکادمیک و جنرال گرفتند. حال در این شرایط اگر شما ‌می‌خواهید به عنوان یک شهروند برای کار و ادامه زندگی به کشورهای ذکر شده بروید باید آزمون آیلتس جنرال را پشت سر بگذارید. اما اگر هدف شما از گذراندن آزمون آیلتس ادامه تحصیل در کشورهای دیگر است باید آزمون آیلتس آکادمیک را پشت سر بگذارید. این آزمون در زمینه مهارت‌های شنیداری و گفتاری با یکدیگر مشابه هستند اما در آزمون نوشتاری و درک مطلب دارای تفاوت‌های اساسی هستند. متن‌های آزمون جنرال کمی‌غیر رسمی ‌و از روزنامه و رادیو و در واقع از زبان زنده یک کشور برگزیده ‌می‌شود. اما متنی که برای آزمون آکادمیک انتخاب ‌می‌شود از کتاب‌های تخصصی و علمی ‌است. نکته مهم دیگر که باید به آن توجه کنید زمان آزمون آیلتس در دو نوع جنرال و آکادمیک آن است. در بخش درک مطلب، برای پاسخ‌گویی به ۴۰ سوال در آزمون جنرال ۶۰ دقیقه و برای همان ۴۰ سوال در آزمون آکادمیک ۳۰ دقیقه فرصت دارید. با وجودی که با توجه به میزان زمان آزمون و یا حالت تخصصی سوالات آزمون به طور قطع نمی‌توان گفت که آزمون جنرال آسان‌تر است یا آزمون آکادمیک سخت‌تر است و باید این را در نظر گرفت که تما‌می‌این موارد به مهارت زبانی یک فرد بر ‌می‌گردد؛ بدیهی است که سخت‌گیری و سوالات تخصصی در سوالات آیلتس آکادمیک بیشتر باشد، زیرا کسی که در حال گذراندن این آزمون است ‌می‌خواهد به دانشگاه‌های معتبر و مراکز علمی وارد شود. اما باز هم به میزان دانش هر فرد بستگی دارد. برای مثال تصور کنید که باید به سوالاتی پاسخ دهید که مردم به صورت عامیانه و در زبان زنده خود در مورد آن صحبت ‌می‌کنند، و در مقابل ‌می‌توانید به سوالاتی پاسخ دهید که در متون علمی ‌و کتب وجود دارد. به نظر خودتان کدام سخت‌تر و کدام آسان‌تر است؟! همانطور که شما نیز متوجه شدید، میتوان سختی و آسانی آزمون‌ها را تنها با میزان مهارت هر شخص بیان کرد و این انتخاب با شما خواهد بود.

در انتخاب خود به این توجه داشته باشید که می‌توانید از نتیجه آزمون آیلتس آکادمیک برای مدارک مهاجرت خود استفاده کنید اما برعکس آن صادق نیست و مدرک آیتلس جنرال برای پذیرش در دانشگاه کمکی به شما نخواهد کرد.

ielts


اشتراک گذاری این مطلب

درباره نویسنده

موسسه باران

ارسال دیدگاه