آموزش ریدینگ

راهنمای پنج مرحله‌ای: چگونه انگلیسی خود را با خواندن کتاب‌های ساده تقویت کنید (قسمت اول)

Learn English with story book
نویسنده: موسسه باران
اشتراک گذاری این مطلب

خواندن، یکی از بهترین راه‌ها برای تقویت زبان انگلیسی شما است! در دو پست آینده توضیح خواهیم داد که چگونه با استفاده از رمان‌های ساده می‌توانید لغات، گرامر، و فرهنگ انگلیسی را یاد بگیرید. کتاب‌دوست‌ها آماده‌اید؟ بیایید شروع کنیم!

در پست اول خواهیم آموخت:

1. چرا انگلیسی را از طریق ادبیات بیاموزیم؟
2. چطور انگلیسی خود را با خواندن کتاب‌های ساده تقویت کنید
3. انواع کتاب‌های انگلیسی (با مثال)
و در پست دوم به این دو موضوع خواهیم پرداخت:
4. پنج رمان ساده برای این که به انگلیسی بخوانید.
5. تکنیک‌های معمول نوشتن که باید بلد باشید.

1. چرا انگلیسی را از طریق ادبیات بیاموزیم؟

اگر می‌خواهید در انگلیسی ماهرتر شوید، باید خودتان را به جلو هل دهید. خواندن رمان‌های زبان اصلی انگلیسی روشی عالی برای انجام این کار است! حتی اگر در صحبت به زبان انگلیسی متوسط باشید، می‌توانید با کمک رمان‌ها و کتاب‌های ساده به خوبی پیشرفت کنید. بیایید ببینیم خواندن چگونه به تقویت شما کمک می‌کند:

• انگلیسی واقعی:

رمان‌های مدرن مثال‌هایی واقعی از نحوه کاربرد انگلیسی در دنیای امروز را به شما نشان می‌دهند. کتاب‌های درسی همیشه از پس این کار بر نمی‌آیند، چون به شیوه‌ای ساده‌تر و برای غیرانگیسی‌زبان‌ها نوشته شده‌اند. همچنین رمان‌ها می‌توانند به شما یاد دهند که چطور به انگلیسی عواطفتان را نشان دهید، افکارتان را ابراز کنید یا داستان بگویید. به علاوه، می‌توانید با به‌کارگیری ادبیات، نمونه‌هایی از مکالمات واقعی را بین متکلمانی که انگلیسی زبان مادریشان است، پیدا کنید.

• لغات:

حتی اگر انگلیسی را به خوبی صحبت می‌کنید، همیشه چیزهای بیشتری برای یادگیری وجود دارند. فهم یک رمان خوب در عین این که ساده و راحت است، شما را با لغات جدیدی آشنا می‌کند. خواندن کتاب به شما فرصت یادگیری لغات در متن یک داستان را می‌دهد. معنایش این است که می‌توانید ببینید چطور کلمات و عبارات در مکالمات روزمره به هم متصل می‌شوند. خواندن رمان‌های انگلیسی یا آمریکایی بیشتر، همه انواع کلمات عجیب و غیرعادی انگلیسی را به شما آموزش می‌دهد (مثل wacky که معنایش «عجیب و غریب» یا «غیرعادی» است)!
اگر نمی‌توانید کلمه یا اصطلاحی را در یک فرهنگ لغت استاندارد پیدا کنید، ممکن است یک واژه عامیانه یا اصطلاحی کوچه بازاری باشد. برای یافتن معنا urbandictionary.com را امتحان کنید.
• دقت: نویسندگان بزرگ استادان زبان انگلیسی هستند. نوشته آنها فرم و سبک بی‌عیب و نقص را به کار می‌گیرد. برای تقویت گرامر و نوشتن به زبان انگلیسی، هیچ آموزگاری بهتر از یک کتاب خوب نیست! وقتی به طور منظم کتاب بخوانید، با یادگیری منفعل درک بیشتری از انگلیسی پیدا می‌کنید.

• تعامل:

با خواندن رمان به انگلیسی، با زبان تعامل می‌کنید. خیلی از کتاب‌ها چندین لایه معنایی دارند و می‌توانند به شیوه‌های مختلف درک شوند. وقتی افکار و عقاید خودتان را درباره یک داستان ایجاد می‌کنید، ارتباطی شخصی با زبان برقرار می‌نمایید. دانش‌آموزان می‌گویند هنگام خواندن یک کتاب به زبان انگلیسی احساس متفاوتی دارند، حتی اگر از زبان مادری خودشان ترجمه شده باشد.

• پاداش:

ممکن است به نظر برسد خواندن رمان نیاز به تلاش زیادی دارد، اما می‌تواند یکی از ارزشمندترین روش‌ها برای تقویت انگلیسی شما باشد. وقتی رمان می‌خوانید، از انگلیسی برای دستیابی به یک هدف استفاده می‌کنید. به عبارتی، می‌خوانید و ترجمه می‌کنید تا یک داستان را بفهمید و از آن لذت ببرید. وقتی به این شیوه انگلیسی را به عنوان ابزاری عملی به کار ببرید، یک قدم به روان شدن زبانتان نزدیک‌تر می‌شوید.

Reading story book

2. چطور انگلیسی خود را با خواندن کتاب‌های ساده تقویت کنید.

راه‌های مختلف زیادی برای کتاب خواندن به زبان انگلیسی و تقویت مهارت‌های زبانی‌تان وجود دارد. با این حال پیدا کردن کتاب‌ها و روش‌هایی که بهترین کارایی را برای شما دارند حائز اهمیت است. یادتان باشد رمان‌هایی را انتخاب کنید که با سطح انگلیسی و علایق شخصی‌تان متناسب باشند. خواندن باید جالب و مفرح باشد. اگر برایتان خسته‌کننده یا سخت است، کتاب را عوض کنید! این هشت نکته برای شروع به شما کمک می‌کنند:

1. کتابی را پیدا کنید که واقعاً برایتان جالب باشد.

در بازار میلیون‌ها کتاب وجود دارند و وقتی شروع به خواندن ادبیات انگلیسی می‌کنید، مهم است کتابی را انتخاب کنید که واقعاً عاشقش باشید. Openthebook.com وبسایتی است که کتاب‌هایی را برای خواندن به شما پیشنهاد می‌دهد. همه کاری که باید انجام دهید این است که علایق یا کلیدواژه‌هایتان را وارد کنید! همچنین می‌توانید از Bookbrowse.com استفاده کنید تا بریده‌هایی (یا نمونه‌هایی) از کتاب‌های موجود را بخوانید و تصمیم بگیرید که کدامشان را بیشتر از همه دوست دارید.

2. مطمئن شوید که سطحش برای شما مناسب است.

باید کتابی پیدا کنید که خیلی سخت نباشد، خیلی راحت هم نباشد. اول دو یا سه صفحه را بخوانید. اگر بیشتر از 10 کلمه جدید در هر صفحه وجود دارد، بهتر است کتاب ساده‌تری انتخاب کنید. خواندن نباید تبدیل به یک «تمرین فرهنگ لغتی» کسالت‌آور شود. اگر می‌توانید معنای کلی را بفهمید و فقط نیاز به چک کردن معنای تعداد اندکی کلمه جدید در هر صفحه دارید، کتاب احتمالاً گزینه مناسبی برای شما است.

3. فیلم را تماشا کنید!

اگر خواندن رمان انگلیسی به زبان اصلی کمی برایتان ترسناک است، اول فیلمش را تماشا کنید. اکنون نسخه فیلمی خیلی از کتاب‌های محبوب وجود دارند. با این روش قبل از خواندن خود کتاب به یک درک اولیه از داستان می‌رسید. تماشای فیلم نیز تمرینی فوق‌العاده است!
حالا بیشتر رمان‌ها به صورت کتاب‌های صوتی در دسترس هستند. اگر خواندن خیلی وقت شما را می‌گیرد، چرا هنگام رانندگی به سمت محل کار یا استراحت روی مبل به کتاب صوتی گوش ندهید؟ می‌توانید کتاب‌های صوتی رایگان را در librivox پیدا کنید.

4. کتاب‌های دوزبانه را امتحان کنید.

کتاب‌های دوزبانه در یک صفحه متن اصلی انگلیسی و در صفحه دیگر ترجمه آن به زبان شما را دارند. معنایش این است که اگر همه متن انگلیسی را متوجه نشدید، امکانش هست که به سرعت به زبان خودتان رجوع کنید. می‌توانید این نوع کتاب‌ها را در مغازه‌های محلی یا به صورت آنلاین بخرید، اما گزینه‌هایتان همیشه محدود است. به جای این کار، می‌شود یک کتاب را هم به زبان انگلیسی و هم به زبان خودتان بخرید و با یکدیگر مقایسه کنید. می‌توانید با این پنج رمان دوزبانه (http://bilinguis.com/book/) رایگان شروع کنید.

5. زبانِ هر کتاب را تحلیل کنید.

همیشه دقت کنید که نویسنده چطور از کلمات و ساختارها در انگلیسی استفاده کرده است. رمان‌ها هم از زبان رسمی و هم از زبان غیررسمی استفاده می‌کنند و اغلب پر از اصطلاحات روزمره انگلیسی هستند. در حین خواندن، از یک کتاب برای علامت‌گذاری کلمات ناآشنا استفاده کنید و آنها را در یک دفتر بنویسید. وقتی به انگلیسی صحبت می‌کنید، سعی کنید از کلمات و عباراتی که در کتاب‌های اخیر خوانده‌اید استفاده کنید. به خاطر بسپارید کلمات و عبارات کتاب‌های قدیمی‌تر را چک کنید چون ممکن است امروز از مد افتاده به نظر برسند.

6. لغات جدید را در متن یاد بگیرید.

کتاب‌های زبان اصلی انگلیسی شامل کلماتی هستند که آنها را بلد نیستید. قبل از چک کردن آنها در فرهنگ لغت، سعی کنید خودتان بر اساس متن داستان بفهمید چه معنایی دارند. در بسیاری از موارد، می‌توانید معنای کلمه را بدون باز کردن لغتنامه حدس بزنید. با این حال هنگام نوشتن واژگان جدید، بد نیست که آنها را دوباره چک کنید.

7. درباره آنچه خوانده‌اید فکر کنید.

وقتی کتابتان را تمام کردید، یک دقیقه وقت بگذارید تا درباره آنچه خوانده‌اید بیندیشید. آیا کلمات جدیدی در کتاب بودند که علاقه خاصی به آنها داشته باشید؟ اگر واقعاً از کتاب لذت بردید، دوست دارید کتاب دیگر همان نویسنده را امتحان کنید یا درباره زندگی او در ویکی‌پدیا بخوانید؟ تمام کردن یک کتاب به این معنا نیست که به انتهای مسیر رسیده‌اید! همیشه چیزهای بیشتری برای کشف کردن وجود دارند…

8. کتاب بعدی خود را انتخاب کنید!

وقتی اولین رمانتان را تمام کردید، نوبت به انتخاب رمان بعدی می‌رسد! اگر احساس اعتماد به نفس دارید، می‌توانید یک کتاب پیشرفته‌تر پیدا کنید. خواندن کتاب‌های یک نویسنده (یا از یک نوع) زندگی را آسان‌تر می‌کند. نویسندگان اغلب از کلمات و عبارات مشابه در کتاب‌هایشان استفاده می‌کنند، و این به شما کمک می‌کنید واژه‌های جدید را از طریق تکرار یاد بگیرید.
عاشق خواندن به زبان انگلیسی هستید؟ چرا یک باشگاه کتاب تأسیس نمی‌کنید تا رمان‌های انگلیسی را بخوانید و با دوستانتان درباره آنها بحث کنید؟ این کار را می‌توان رودرو یا با اسکایپ انجام داد. سعی کنید در هر ماه یک کتاب بخوانید و به هر عضو باشگاه گزینه‌ای برای انتخاب بدهید!

3. انواع کتاب‌های انگلیسی (با مثال)

قبل از انتخاب یک کتاب برای خواندن، فکر خوبی است که درباره سبک‌ها یا گونه‌های مورد علاقه خود فکرکنید. چه رمان علمی تخیلی دوست داشته باشید، چه عاشقانه، در بازار هزاران کتاب انگلیسی در دسترس شما هستند. جدول زیر مثال‌هایی از انواع کتاب‌های مختلف را نشان می‌دهد:

گونه معنا نمونه
علمی تخیلی(sci-fi نیز نامیده می‌شود.) کتابهایی درباره «آینده خیالی» اغلب درباره فضا یا سایر سیارات 1984- جورج اورول

جنگ دنیاها- اچ جی ولز

فانتزی شامل چیزهایی است که واقعی نیستند. برای مثال: جادو، یا موجودات اسطوره‌ای مثل اژدها هری پاتر- جی کی رولینگ

ارباب حلقه‌ها- جی آر آر تالکین

عاشقانه این دو معنا دارد:

-داستانی درباره یک قهرمان که با چالش‌هایی مواجه می‌شود

-کتابی درباره عشق/روابط

شاه آرتور و شوالیه‌های میز گرد- راجر لنسلین گرین

جین ایر- اما برونته

دفترچه یادداشت- نیکلاس اسپارکس

طنز طنز گونه‌ای است که از شوخی برای انتقاد از دولت یا جامعه استفاده می‌کند مزرعه حیوانات- جورج اورول

پرتقال کوکی- آنتونی برجس

وحشت داستانی که برای ترساندن شما ساخته شده – داستانی ترسناک! دراکولا- برام استوکر

درخشش- استیون کینگ

معمای قتل(«چه کسی آن را انجام داده»، «رمان پلیسی»، یا «جنایی تخیلی» نیز نامیده می‌شود) «معماهای قتل» کتاب‌هایی درباره افرادی هستند که کشته شده‌اند. رمان درباره تلاش برای کشف قاتل است-این معمولاً در انتهای رمان آشکار خواهد شد پس آنگاه هیچ کس نبود- آگاتا کریستی

درنده باسکرویل- آرتور کانن دویل

مهیج رمانی اکشن که هدفش این است شما را در تعلیق نگه دارد. از کلمه انگلیسی «thrilling» می‌آید- که معنایش هیجان‌انگیز است دختری در قطار- پائولا هاوکینز

رمز داوینچی- دن براون

غیرتخیلی (یا ناداستان) کتابی که به جای گفتن داستانی تخیلی، واقعی و آموزنده است. کتاب غیرتخیلی می‌تواند هر موضوعی داشته باشد. برای مثال داستان‌های تاریخی و زندگینامه‌ها ناداستان هستند. به دل طبیعت وحشی- جان کارکائر

تاریخچه مختصر زمان- استیون هاوکینگ

استیو جابز- والتر ایزاکسون

راهنمای پنج مرحله‌ای: چگونه انگلیسی خود را با خواندن کتاب‌های ساده تقویت کنید قسمت دوم


اشتراک گذاری این مطلب

درباره نویسنده

موسسه باران

ارسال دیدگاه