تجارت

راهنمای تجارت با کشور عمان

راهنمای تجارت با عمان
نویسنده: موسسه باران
اشتراک گذاری این مطلب

MASQAT WEATHER

انجام کسب‌­وکار در عمان

مرور اجمالی

عمان از نظر جغرافیایی، کشوری متنوع متشکل از ارتفاعات کوهستانی، بیابان­‌ها و خطوط ساحلی وسیع و بکر است. فرهنگ عمانی از نظر میراث و آداب و سنن غنی است و از سال‌­ها روش زندگی دریایی و بیابانی، اسلام و ترکیب متنوعی از گروه‌­های قومی تاثیر گرفته است. امروزه عمان برای ایجاد کشوری مدرن­‌تر که همچنان میراث و آداب فرهنگی قوی را ارج نهد و دربرگیرد، تلاش می‌­کند.

درک این فرهنگ منحصربه‌­فرد خاورمیانه‌­ای و آداب کسب­‌وکار عمانی برای هرکسی که خواهان انجام موفق کسب‌وکار در عمان است، لازم است.

عمان از نظر جغرافیایی، کشوری متنوع متشکل از ارتفاعات کوهستانی، بیابان­ها و خطوط ساحلی وسیع و بکر است. فرهنگ عمانی- مفاهیم و ارزش­‌های کلیدی
اسلام
به منظور درک کامل فرهنگ عمانی، مهم است که نفوذ گسترده‌­ی دین بر جامعه را درک کنیم. عمان تنها کشور مسلمانی است که اکثریت پیروان عبادی را در خود دارد که به فرهنگ قدیمی­شان کمک می‌­کنند. اسلام بر هر بعدی از زندگی فرد مسلمان از تعطیلات گرفته تا غذایی که می­‌خورند، نحوه­‌ی پوشش و انجام کسب­‌وکار حکمرانی می‌­کند. بخشندگی، تواضع و احترام به دیگران مفاهیم کلیدی هستند که هم در حوزه‌­ی اجتماعی و حرف‌ه­ای زندگی حاضرند.
مهمان­‌نوازی
عمانی­‌ها به خاطر مهمان‌­نوازی و بخشندگی زیادشان هم در حوزه­‌ی اجتماعی و حرف‌ه­ای معروفند. عمانی‌­ها با انواع آداب و رسوم از مهمان استقبال می­‌کنند که مهم‌­ترینشان سرو قهوه است. مهمان‌­نوازی عمانی از نزدیک به تمایل عمانی‌­ها برای ایجاد اعتماد و روابط با مردم قبل از انجام کسب‌­وکار ارتباط دارد. بنابراین، خارجی‌­ها باید قدردانی خود را نسبت به این بخشندگی­‌ها نشان دهند و برای آشنایی با شرکای تجاری عمانی خود وقت صرف کنند.

وجهه

وقار و احترام عناصر کلیدی در فرهنگ عمانی هستند که در اصل با مفهوم حفظ وجهه مشخص می­شود. عمانی­ها با استفاده از روحیه صلح‌جویی، صبر و کنترل نفس از شرمساری یا تحقیر دیگران خودداری می‌­کنند و به‌­این ترتیب مانع از دست دادن وجهه‌­شان می­‌شوند. بنابراین، انتقادات عمومی کم است و در عوض، انتقاد به صورت خصوصی مطرح می­‌شود که در آن خطر از دست دادن وجهه کم است. هنگام کسب‌­وکار با عمانی‌­ها مهم است این نکته را به خاطر داشته باشید و از هر آنچه که ممکن است به آنها توهین کند یا وجهه‌­ی آنان را در مقابل دیگران خراب کند، اجتناب کنید.

خانواده

فرهنگ عمانی به خانواده و ارتباطات قبیله‌­ای اهمیت زیادی قائل است. خانواده و قبیله بسیار اثرگذار هستند و در شکل‌گیری ارزش­‌ها و رفتار فرد نقش ایفا می‌­کنند. وفاداری به خانواده و قبیله بر هر چیزی ارجح است و حتی در زمینه‌­ی کسب‌­وکار هم رایج است که چندین عضو یک خانواده برای یک شرکت کار کنند.

قابوس بن سعید بن تیمور البوسعیدی سلطان کشور عمان

عمان با کسب استقلال در قرن هفدهم دوره‌­ای از اکتشافات و گسترش دریایی را به سمت ساحل غربی آفریقا و بخش‌هایی از هند آغاز کرد. عمان بعد از چندین دوره ناآرامی و مجموعه­‌ای از معاهدات دوستی با بریتانیا به عنوان کشوری مستقل در سال ۱۹۵۱ شناخته شد. تا سال ۱۹۷۰، سلطان جدیدی به قدرت رسید و از آن زمان عمان را به سمت پیشرفت­‌های انبوه اقتصادی و اجتماعی رهنمون کرده است. کشف نفت، اقتصاد عمان را به طور موثری بهبود بخشید اما در سال­های اخیر برای تنوع­‌بخشی به اقتصاد تلاش­‌هایی صورت گرفته است تا از تکیه‌­ی سنگین به صنعت نفت پرهیز کند. امروزه، تلاش­‌های عمان برای مدرنیزه‌­کردن و گشودن مرزهای خود همراه با اقتصاد جذاب آن به طور فزاینده­ای سرمایه‌­گذاران خارجی را جذب کرده است. سرمایه­‌گذاری یا کسب‌­وکار موفق در عمان نیازمند درک عمیق از فرهنگ و آداب منحصربه‌­فرد کسب‌­وکار عمان است.

قابوس بن سعید بن تیمور البوسعیدی سلطنت خود را در کشور عمان از ۲۳ ژوئیه ۱۹۷۰ شروع کرده و تا به امروز ادامه دارد. لقب رسمی او در عربی جلاله السلطان المعظم قابوس بن سعید آل سعید (به معنی: اعلیحضرت سلطان بزرگ قابوس فرزند سعید از خاندان سعید) است. وی بیشترین طول دوران پادشاهی را در بین دیگر حاکمان کشورهای عربی‌دارد.

کسب­‌وکار عمان بخش ۱- کار کردن در عمان (پیش از عزیمت)

شیوه‌­های کار کردن در عمان

 • هفته‌­ی کاری در عمان از شنبه آغاز می‌­شود و چهارشنبه به پایان می‌­رسد. پنج­شنبه و جمعه روزهای رسمی استراحت هستند. ساعات کاری معمولا ۰۹:۰۰ صبح- ۱۳:۰۰ ظهر و ۱۶:۳۰ تا ۲۰:۰۰ شب است و در روزهای تعطیلی اندک تغییری دارد.
 • دیدگاه عمانی­‌ها نسبت به زمان در قیاس با بسیاری از فرهنگ‌­های غربی ساده­‌گیرانه‌­تر است. مردم و روابط از برنامه‌­های زمانی و وقت­‌شناسی مهم­تر هستند. بنابراین، برای شریک عمانی­‌تان عجیب نیست که دیر به سر کار برسد اما خارجی­‌ها انتظار دارند تا سروقت به محل کار برسند.
 • جلسات باید از قبل برنامه‌­ریزی­ شوند و از چند روز قبل تایید شوند. بااین‌حال، جلسات اغلب ممکن است با اعلامی فوری کنسل شده و یا از نو زمان­‌بندی می­‌شوند. پس همیشه آماده با کارت ویزیتتان بیایید یا با نامه‌­ای که به آنان نشان دهد شما آنجا بودید.

ساختار و سلسله‌­مراتب در شرکت­‌های عمان

 • اکثر شرکت­‌های عمانی سلسله­‌مراتب عمودی قدرتمندی دارند. تصمیمات از بالا به پایین و توسط اکثر اعضای ارشد گرفته می­‌شوند.
 • سمت‌ومقام بخش مهمی از جامعه‌­ی عمان است و با عواملی مثل سن، ثروت و روابط خانوادگی یا قبیله‌­ای تعیین می‌شود. افراد دارای مقام، سطح بالایی از قدرت را دارند و باید مورداحترام باشند.
 • سلسله­‌مراتب حاضر در جامعه­‌ی عمان اغلب در استفاده از عناوین و احوال‌پرسی­‌های رسمی دیده می­‌شود. مثلا وقتی اولین بار وارد اتاق شده و یا با شریک عمانی خود احوالپرسی می­‌کنید، باید اول از همه با ارشدترین فرد و با عنوان مناسب دست دهید.

روابط کاری در عمان

 • روابط و اعتماد متقابل برای هر تعامل تجاری موفق ضروری هستند و فقط از طریق جلسات رودررو می­‌تواند گسترش یابد. بنابراین، مهم است تا با شرکای تجاری عمانی خود وقت بگذرانید و جلسات مکرری داشته باشید تا اطمینان حاصل کنید که روابط همچنان گسترش می­‌یابند.
 • خانواده و دوستان بر هر چیزی ارجحیت دارند. وقت بگذارید تا شرکای تجاری عمانی­‌تان را در سطح شخصی بشناسید تا بتوانید با آن شخص، دوستی خود را گسترش دهید و بنابراین برای معاملات تجاری در وضعیت اولویت بهتری قرار گیرید.
 • در قالب بخشی از فرایند رابطه سازی، مهمانان اغلب دعوت می­‌شوند تا در مهمانی­‌ها شرکت کنند یا فقط وعده­­ی غذایی را با هم صرف کنند. قبول این دعوت‌­ها به تقویت روابط شما با شرکای عمانی­‌تان کمک می­‌کند.

شرکت‌های و سازمان‌های برتر کشور عمان

نام صنعت تاسیس
BankMuscat مالی 1982
Central Bank of Oman مالی 1974
Muscat Securities Market مالی 1988
National Bank of Oman مالی 1973
Ooredoo Oman ارتباطات 2004
Oman Air خدمات مشتری 1993
Oman Arab Bank مالی 1984
Oman LNG نفت و گاز 1984
Oman Oil Company نفت و گاز 1996
Oman Oil Marketing Company صنعتی 2003
Oman Refinery Company نفت و گاز 1982
Omantel ارتباطات 1996
Petroleum Development Oman نفت و گاز 1925
The Shaksy Group شرکت های چند رشته 1976

کسب­‌وکار عمان بخش ۲- انجام کسب­‌وکار در عمان

شیوه‌های کسب‌وکار در عمان

السلام علیکم» - «و علیکم ­السلام»

 • احوال­‌پرسی متعارف، «السلام علیکم» (سلامتی بر شما باد) است که پاسخ آن «و علیکم ­السلام» (سلامتی بر شما نیز باد) می­‌باشد. هنگام ورود به جلسه، معرفی کلی با دست دادن آغاز می‌­شود. باید به طور انفرادی با هر یک از شرکای عمانی­‌تان احوال­پرسی کنید هرچند که عموما دست دادن مرد مسلمان با یک زن غیرمتعارف است.
 • جلسات کسب‌­وکار اولیه اغلب راهی برای شناخت شرکای تجاری عمان­ی‌تان است. معمولا مدت زمان این جلسات طولانی است و تقریبا همیشه با قهوه و شیرینی سنتی عمانی همراه است. باید زمانی هم به چنین جلسات تجاری اختصاص داده شود چرا که چنین جلساتی بخش ضروری فرهنگ کسب‌و­کار عمان است.
 • کارت‌­های تجاری در فرهنگ کسب‌­وکار عمان رایجند اما ضروری نیستند. اگر وقتی در عمان هستید می‌­خواهید از کارت‌های تجاری استفاده کنید، اطمینان حاصل کنید که اطلاعات چاپ شده هم به زبان انگلیسی و هم زبان عربی باشد.

آداب کسب‌­وکار عمانی (بایدها و نبایدها)

 • حتما شرکای عمانی خود را با عناوین مناسب دکتر، شیخ (رئیس)، مهندس و استاد و نام کوچکشان مورد خطاب قرار دهید. اگر از این مورد اطمینان ندارید، بهتر است نام و شکل صحیح خطاب کسانی را که با آنها کسب‌­وکار می‌­کنید از قبل آماه کنید. واژه‌­ی «بن» یا «ابن» (پسر) و «بنت» (دختر) اغلب در نام افراد وجود دارد و به عنوان نشانگر مهم ریشه­‌های خانوادگی عمل می­‌کند.
 • با حفظ ارتباط چشمی قوی، احترام خود را به شرکای عمانی خود نشان دهید. ارتباط چشمی همچنین به تقویت اعتماد و درک متقابل کمک می­‌کند.
 • به استانداردهای محلی فروتنی وفادار بمانید و به‌طور متناسب لباس بپوشید. بیشتر مردان عمانی ردای تمام قد سنتی سفید می‌­پوشند اما انتظار می­‌رود مردان خارجی پوشش سنتی مثل کت و شلوار به تن کننداز زنان انتظار می­‌رود تا پوششی عفیف داشته باشند و از هر گونه جواهرات یا تزیینات متظاهرانه اجتناب کنند. آرایش باید در تابستان با توجه به درجه حرارت بسیار بالا معمولی باشد اما حفظ عفت و نجابت همیشه ضروری است.
 • بین خود و شریک عمانی­‌تان فاصله­‌ی نزدیکی را حفظ کنید. فاصله­‌ی بین دو فرد در عمان نسبت به اکثر کشورهای غربی نزدیک­تر است. این فاصله احترام به طرف مقابل را نشان می‌­دهد و به تقویت روابط کمک می­‌کند.
 • جلسات تجاری­‌تان را در وقت نماز یا تعطیلات اصلی اسلامی مثل رمضان یا عید برنامه‌­ریزی نکنید. این تعطیلات برای اکثریت عمانی­‌ها که مسلمان هستند، بسیار حایز اهمیت است. کسب‌وکار معمولا در طول این روزها تعطیل می­‌شود چرا که این اوقات زمانی برای تامل و جشن است.
 • در جمع با صدای بلند یا خیلی سرزنده ظاهر نشوید چرا که این رفتار گستاخانه و مبتذل در نظر گرفته می­‌شود. حفظ عنصر افتادگی و نشان دادن رفتار محافظه‌­کارانه در تمام اوقات مهم است.

هنگام مذاکرات تجاری با شرکای عمانی خود عجله نکنید. ارتباطات و معاملات تجاری نسبت به اکثر کشورهای غربی زمان بیشتری می­‌برد. بنابراین، صبر و انعطاف­پذیری برای تعاملات موفق تجاری در عمان کلیدی هستند.

بررسی اقتصاد کشور عمان

 

امتحان فرهنگ عمانی- درست یا غلط

 1. اکثر رستوران­‌ها میز و صندلی به سبک غربی ارائه می‌­کنند اما مردم به طور سنتی روی زمین می­‌نشینند.
 2. گرچه دست دادن شکل رایج احوالپرسی است اما عمانی‌­ها به این معروفند که به روش سنتی روبوسی با یکدیگر از روی گونه با هم احوالپرسی می‌­کنند.
 3. عمانی‌­ها مایلند به حقایق و اطلاعات دقیق تکیه کنند تا آنها را در معاملات تجاری هدایت کند.
 4. به گفته‌­ی اسلام، دست چپ، ناپاک و برای نظافت شخصی در نظر گرفته می‌­شود. عمانی­ها به طور سنتی برای تمام کارکردهای عمومی- از جمله دست دادن، خوردن، آشامیدن و دادن اشیا به فرد دیگر- از دست راست استفاده می‌­کنند.
 5. رد پیشنهاد قهوه بی‌­ادبانه است.

امتحان فرهنگ عمانی

 

 1. درست
 2. درست– این موضوع به ویژه برای دوستان نزدیک یا خانواده درست است.
 3. غلط. گرچه حقایق و اطلاعات برای پشتیبانی از بحث کمک می­‌کنند، عمانی‌­ها به میزان شناخت و اعتمادشان به فرد و احساساتشان برای هدایت آنها در تصمیم‌­گیری در زمان مناسب اعتماد می‌­کنند.
 4. درست.
 5. غلط. قبول کردن پیشنهاد دو فنجان قهوه­‌ی اول مودبانه است اما اگر به اندازه­ی کافی قهوه خورده‌­اید، می‌­توانید با تکان دادن فنجانتان وقتی که می‌­خواهند باز قهوه بریزند، مودبانه این درخواست را رد کنید.

 

سفارت عمان در تهران

آدرس: تهران، سفارت جمهوری اسلامی ایران – منطقه سفارتخانه ها (حی السفارات) – الخویر- مسقط- سلطنت عمان

شماره تلفن: ۲۲۰۵ ۶۸۳۱ ۰۲۱

سایت سفارت


اشتراک گذاری این مطلب

درباره نویسنده

موسسه باران

ارسال دیدگاه