مهارت‌های انگلیسی

آیا می‌توانم زبان انگلیسی را به ضمیر ناخودآگاهم بسپارم؟

آیا می‌توانم زبان انگلیسی را به ضمیر ناخودآگاهم بسپارم؟
نویسنده: موسسه باران
اشتراک گذاری این مطلب

شاید شما هم این تبلیغ عجیب آموزش زبان انگلیسی را دیده باشید:

یادگیری زبان انگلیسی در خواب

روشی بود که ادعا می‌کرد با گوش دادن متن‌های بومی زبان انگلیسی در خواب به مرور، دایره واژگان آن به ضمیر ناخودآگاه شما سپرده می‌شود. پس از چند ماه خواب می‌توانید انگلیسی صحبت کنید!

این روش توجه خیلی‌ها را جلب کرد، ولی چون چنین معجزه‌ای ممکن نبود، فراموش شد.

اما واقعیت این است که بسیاری از اطلاعاتی که ما آموخته‌ایم از جمله مهارت‌هایی مثل شنا و دوچرخه‌سواری و رانندگی به ضمیر ناخودآگاه ما رفته‌اند و می‌توانیم بدون هیچ فکری انجامشان دهیم.

آیا می‌توانیم زبان انگلیسی را هم مثل این مهارت‌ها به ضمیر ناخودآگاهمان بسپاریم؟

روش‌های آموزش زبان به صورت مدرن از حالت سنتی بسیار فاصله گرفته است و امروزه افراد می‌توانند به صورت غیرحضوری و مکالمه‌های تلفنی تا حد بسیار زیادی مهارت زبانی خود را در زمینه‌های شنیداری و گفتاری تقویت کنند. شاید بتوان به سرعت به این نکته تاکید کرد که تمامی ‌پیشرفت‌هایی که ما توانستیم در زمینه زبانی داشته باشیم مدیون و وام‌دار فاصله گرفتن از روش‌های سنتی است. همچنین ما توانستیم با استفاده از منابع به روز برای یادگیری زبان انگلیسی قدم‌های بسیار مثبتی برداریم.

یادگیری زبان انگلیسی به‌صورت ناخودآگاه با گوش کردن به ترانه‌های انگلیسی

  دقت کرده‌اید تکرار محتوای موسیقایی باعث می‌شود بدون توجه به جملات، متن آهنگ را از حفظ بخوانید؟ واقعیت این است که ذهن ما متنی را که روی آوای موسیقی نشسته باشد، بهتر به خاطر می‌سپارد.

آیا تکرار آموخته‌های جدید مثل ترانه و آهنگی که بارها تکرار می‌کنیم، باعث تقویت ناخودآگاه زبان می‌شود؟ اولین هدف تمامی ‌افرادی که می‌خواهند زبان انگلیسی را بیاموزند (هرچند در حد متوسط) تقویت مکالمه است. با توجه به این هدف، اولین راهی که برای تقویت مهارت شنیداری و گفتاری به ذهن افراد می‌رسد، گوش کردن به ترانه‌های انگلیسی است که به نوعی تفریح هم به‌شمار می‌رود و از کسالت تکرار زبان می‌کاهد.

آیا می‌توانم زبان انگلیسی را به ضمیر ناخودآگاهم بسپارم؟

آیا می‌توانم زبان انگلیسی را به ضمیر ناخودآگاهم بسپارم؟

شاید افراد زیادی به شما گفته باشند که می‌توانید با گوش کردن به ترانه‌های انگلیسی به صورت مداوم و مستمر به صورت ناخودآگاه دو مهارت مهم در زبان انگلیسی یعنی مکالمه و گوش کردن را تقویت نمایید. اما مهمترین سوالی که هم اکنون ایجاد می‌شود این است که اگر این شیوه می‌تواند به صورت ناخودآگاه باعث تقویت مهارت‌های زبان انگلیسی شود، چرا همه همین کار را نمی‌کنند؟ ما افراد زیادی را دیده‌ایم که مدتی پس از شروع کار از زبان‌آموزی زده شده‌اند، اما چرا؟!

به عنوان پیشگامان روش‌های نوین آموزش زبان این روش‌ها را به زبان‌آموزان خود پیشنهاد می‌کنیم. ما نیز در فراگیری زبان انگلیسی به این مسئله اعتقاد داریم که همواره افراد باید علاوه بر خواندن متون انگلیسی به اخبار، ترانه یا موارد مشابه گوش کنند تا بتوانند مهارت‌های خود را در زمینه شنیداری و صحبت کردن تکمیل نمایند. همانطور که متوجه شدید از تکمیل مهارت حرف می‌زنیم. یعنی شما باید مهارت خود را حداقل در سطح متوسط تقویت نمایید، سپس از این موارد کمک آموزشی استفاده کنید. افرادی که با زمینه زبانی ضعیف و بدون اطلاعات واژگانی مناسب از روش گوش کردن به ترانه یا تماشای فیلم استفاده کنند، بدون شک هرگز نمی‌توانند متوجه شوند که خواننده یا گوینده در حال ادای چه مطلبی است. اگر اولین مرحله فراگیری زبان انگلیسی یعنی درک مطلب اتفاق نیفتد، تمامی‌ مراحل دیگر بی‌نتیجه خواهد بود. ما پس از تعیین سطح زبان‌آموز در دوره‌های مختلف آموزشی، دایره واژگان زبان افراد را افزایش می‌دهیم تا بتوانند مرحله اول آموزش یعنی درک مطلب را بهتر بگذرانند.

پس لازم است که:

1- برای انتخاب ترانه متناسب با سطح زبان انگلیسی‌تان از معلم یا هدایتگرتان کمک بگیرید.

2- گوش دادن ترانه را برای خودتان هدفمند کنید. در این پست توضیح داده‌ایم که چطور می‌توانید در چندگام با گوش دادن ترانه انگلیسی یاد بگیرید.

آموزش زبان انگلیسی از پایه به‌صورت آنلاین


اشتراک گذاری این مطلب

درباره نویسنده

موسسه باران

ارسال دیدگاه