زبان انگلیسی سازمانی

مصاحبه جذاب مدیر آموزش یکی از سازمان‌های معتبر و مدیر توسعه باران

مدیر آموزش و خانم میرزاخانی (1)
نویسنده: موسسه باران
اشتراک گذاری این مطلب

این مقاله درباره مصاحبه جذاب مدیر آموزش یکی از سازمان‌های معتبر و خانم میرزاخانی (مدیر توسعه برنامه‌ریزی موسسه باران) است. صحبت‌هایی درباره بررسی دغدغه‌هایی مدیران سازمانی، مسیری که موسسه باران با توجه به نیازسنجی از مدیران پیاده‌سازی می‌کند، متد آموزشی موسسه باران و اهمیت انتخاب مدرس با توجه به زبان‌آموز بین مدیر آموزش و خانم میرزاخانی انجام می‌شود.

سلام خانم میرزا‌خانی خیلی ممنون که وقتتان را به ما اختصاص دادید، واقعیت این است که قصد داریم برای سازمان خود دوره‌های آموزش زبان بگذاریم. این دوره‌ها در سطوح مدیران ارشد، مدیران­ میانی و کارشناسان ما می‌­باشد، برای آموزش زبان کارکنان سازمان خود چگونه می­‌توانیم از همکاری و خدمات شما استفاده کنیم؟

سلام. خیلی خوشحالیم که در خدمت شما هستیم. ابتدا باید بپرسم که برای همه‌ی لایه‌های سازمان قصد دارید آموزش زبان داشته باشید؟

بله دستور مدیرعامل است که در این شرایط همه‌ی کارکنان، مدیران و کارشناسان سازمان آماده باشند و از سطح زبان انگلیسی قابل قبولی برخوردار شوند.

خب ببینید ما برای لایه‌ی مدیران، یعنی مدیران ارشد که بسته به سازمان شامل مدیرعامل، اعضای هیئت مدیره و معاونین  می­‌شود، کلاس­‎‌های VIP (آموزش زبان انگلیسی ویژه مدیران) داریم که به‌­صورت تک نفره می‌­باشد و با زمان و نیاز افراد هماهنگ می‌­شود، در لایه­‌ی دوم که در سازمان شما ممکن است مدیران ارشد یا مدیران میانی شما را شامل شود، کلاس‌های CIP (دوره آموزش زبان انگلیسی نیمه گروهی مدیران) داریم که گروه‌های دو تا چهار نفره هستند، لایه بعدی  که شامل کارشناسان و سرپرستان می­‌شود، می­‌توانند در کلاس‌های گروهی ما که تقریبا شش نفره هستند، شرکت کنند. ولی نکته اینجاست که در حال حاضر کلاس VIP و CIP ما هم به­‌صورت حضوری و هم آنلاین برگزار می‌­شوند ولی آنلاین برگزار کردن کلاس­‌های گروهی با توجه به اینکه بین شش تا هشت نفر حضور دارند، ممکن است کمی دشوار باشد. اگر شما اطلاعاتی درباره‌­ی امکانات سازمان خود مانند اینکه چه شرایطی را برای آموزش غیرحضوری دارید، در اختیار ما قرار دهید، به ما کمک می­‌کند زیرا خیلی ازسازمان­‌ها در این مقوله، خودشان ممکن است امکاناتی داشته باشند.

متوجه شدم خیلی ممنون از توضیحاتی که ارائه دادید، برای کلاس‌­هایی که مخصوص آموزش مدیران می‌­باشد در سال­‌های گذشته ما تجربیات متعددی داشتیم. هنگامی­که کلاس برگزار می­‌کردیم یا مدیران حضور نداشتند یا کلاس با 10 الی نفر 12 نفر شروع شده و نهایتا 2 نفر در کلاس باقی می‌­ماندند و در نتیجه آن دوره­‌های آموزشی سرانجام مطلوبی نداشته و اکنون مدیران ما به ­نوعی نسبت به یادگیری زبان انگلیسی بدبین شده‌­اند.

بله درست است.

شما برای این واقعیت چه راه‌حلی دارید ؟

کاملا حرف شما درست است، ما انقدر از این مدل  تجربیات سازمان‌­ها شنیده‌ایم که البته کاملا هم حق دارند. با موسسات و آموزشگاه‌های مختلف کار کردیم که اکنون خود آن‌ها استاد سازمان خود شده که بطور تمام وقت آن‌جا کار کرده و از همکاران خود بوده و دوستان  از خدمات آموزش زبان این اساتید استفاده می­‌کردند، اما در واقعیت چه اتفاقی می‌­افتد؟

برای مثال شما با یک آموزشگاهی کار می­‌کنید که ممکن است دغدغه­‌ی آن آموزشگاه، سازمان­‌ها نباشد زیرا سازمان‌­ها مدیرانی با مشغله­‌های زیاد دارند، از سوی دیگر بزرگسال هستند و نیازشان با آن نوع آموزشی که در آموزشگاه‌ها  اتفاق می­‌افتد خیلی متفاوت است و البته اساتید آن‌ها نیز فرق می‌­کند و در واقع دغدغه­‌ی آنها ممکن است مانند یک مدیری که نیاز به یادگیری زبان انگلیسی برای استفاده در جلسات و ماموریت‎های کاری دارند نباشد. تقریبا می‌­شود گفت در این 20 سالی که فعالیت می‌­کنیم، تخصص موسسه­‌ باران -که نمی­‌دانم چقدر آن را می­‌شناسید- آموزش زبان به مدیران سازمان­‌های بزرگ کشور بوده، یعنی ما اصلا آموزشگاه نیستیم، بلکه موسسه‌ای هستیم که از ابتدا دغدغه­‌مان این بوده که به مدیران کشور آموزش زبان بدهیم و زبان را در قالب چیزی که نیاز مدیران می‌­باشد ارائه دهیم. از طرف دیگر، در نهایت خروجی آموزشی برای آنها اتفاق بی‌افتد چون ما با بسیاری از مدیران که صحبت می­‌کنیم به ما می‌­گویند خانم میرزاخانی آیا ما بالاخره خروجی می­‌گیریم و نتیجه مطلوب را از آموزش زبان بدست می­‌آوریم یا خیر؟

زمانی­که ما از تجربیات مدیران دیگری که هم صنف آنها بوده و مثلا ممکن است در یک بانک دیگر یا هر سازمان دیگری مشغول به کار باشند، به آنها می­‌گوییم، هنگامی­‌که متوجه می­‌شوند همکارشان در همان رشته خروجی مطلوبی گرفته این قوت قلب را دریافت می‌کنند که پس من هم می­‌توانم زبان انگلیسی را یاد بگیرم و با انگیزه­‌ی بیشتری کلاس رو شروع می­‌کنند، زیرا زمانی که از آموزش افراد کم مشغله با سن کم مثال بزنیم، دلایل مختلفی می‌آورند نظیر اینکه: خب بله آنها وقت آزادتری دارند، دغدغه ها و پیچیدگی­‌های من را ندارند و… اما وقتی می­‌بینند همکار دیگری در همان سازمان یا در یک سازمان مشابه خود با همان دغدغه‌ها توانسته زمان بگذارد و زبان انگلیسی یاد بگیرد گویی که در او انگیزه­‌ی رقابتی بیشتری ایجاد می‌شود و دوست دارد که زودتر کلاس را شروع کند و با انگیزه­‌ی بیشتری هم این کار را می­‌کند.

حالا موسسه­‌ی باران کار خوب دیگری هم که انجام می­‌دهد، این است که در  بخش­ کلاس­‌های VIP قبل از شروع کلاس، یک جلسه یک ساعته­‌ی نیازسنجی دارد که این هم به ما و هم به آن زبان‌آموز که دارای رده شغلی مهمی است بسیار کمک می­‌کند تا بفهمیم که مشکل این مدیر چیست که تا الان نتوانسته یادگیری زبان خود را به نتیجه برساند، وقتی ما خاطرات و تجربیات زبان‌آموزی این دوستان را می­‌شنویم، راحت تر می­‌توانیم تصمیم بگیریم که چه استادی مناسب ایشان است، چه مدل و سبک یادگیری دارد، چرا تا الان به این مشکلات برخورد کرده است، در نتیجه آن‌ها بسیار به ما اعتماد کرده چون فکر می­‌کنند ما قراراست مشکل آن‌ها را حل کنیم، همه تجربیاتی که تا اکنون داشته‌اند را به ما می‌­گویند و ما با کمک آن تجربیات و دانشی که در موسسه­ باران وجود دارد یک ترکیبی را ایجاد می­‌کنیم که باعث کسب نتیجه شود. انتخاب استاد مناسب طبق روحیات زبان‌آموز و ارائه محتوای آموزشی مورد نیاز دو عامل مهم برای دریافت نتیجه از یک کلاس زبان است. زمانی که با جزییات به همه­‌ی این عوامل توجه کنیم (که البته ممکن است از نظر شما خیلی هم مهم نباشند) اما از نظر ما که یک موسسه آموزشی هستیم و با مدیر و زبان‌آموزان بزرگسال کار می­‌کنیم، کنار هم قرار دادن همه­‌ی این جزییات باعث می‌­شود که آن مدیر بتواند نتیجه مورد نظرش را بگیرد.

مدیر آموزش و خانم میرزاخانی (2)

اگر بخواهم صحبت­‌های شما را جمع­‌بندی کنم می­‌توانم این­گونه بیان کنم که هنر شما این است که بر اساس شناخت زبان‌آموزی یا مدیری که ما به شما معرفی می­‌کنیم، استاد مناسب و برنامه مناسب با متد مخصوص خود را به هم وصل کنید تا کلاس به نحو مطلوبی پیش برود.

بله دقیقا.

و اینکه همه مدیران ما پرمشغله هستند، یعنی حداقل چندین مسئولیت دارند و ساعت­‌های طولانی کار می‌کنند و  در گروه سنی قرار دارند که متاهل و صاحب فرزند هستند، یعنی هم مشغل‌ه­ی خانوادگی و هم مشغله‌­ی کاری زیادی دارند. شما در این برنامه‌ای که با دقت زیاد جزئیات آن را چیدید، برای این تراکم زمان و وقت نداشتن مدیران چه چاره‌­ای اندیشیدید ؟

درواقع به نکته خیلی مهمی اشاره کردید، آن چیزی که باعث تمایز موسسه‌­ی باران با دیگر آموزشگاه‌­ها می­‌شود، این است که ما می‌­دانیم اگر برای مثال ساعت 10 صبح کلاس آموزش زبان بگذاریم، به احتمال زیاد آن جلسه کنسل می‌­شود زیرا مدیران زمانی که از ساعت 30/8 – 9 وارد پروسه‌­ی کاری و اداری­‌شان می‌­شوند جلسات­شان هم شروع شده و اینجا بیشتر ما آسیب می‌بینیم و آن کلاس زبان هم برگزار نمی­‌شود. ما انعطافی به خرج دادیم یعنی زمان شروع کلاس‌ها را از ساعت 30/7 در نظر گرفتیم که مدیران این حق انتخاب را داشته باشند که قبل از شروع ساعت کاری­اش کلاس آموزشی خود را شروع کند و کمتر در معرض کنسلی کلاس قرار بگیرد و از طرف دیگر هم حدود ساعت 3-4 که اصولا پایان زمان اداری هست نیز امکان برگزاری کلاس توسط ما امکان‌پذیر است. موسسه باران همیشه تلاش می‌کند تا از کلاس‌های آموزشی زبان انگلیسی مدیران خروجی بگیرد و اگر این تعداد جلسات و کنسلی‌ها زیاد باشد آن اتفاق خوبی که ما نیز منتظرش هستیم، حاصل نمی­‌شود و برای استاد هم خیلی خوشایند نیست و ما هم سعی می­‌کنیم که با این انعطاف زمانی به مدیر و استاد کمک کنیم تا جلسات برگزار شده در طول هفته و ماه به بیشترین تعداد خود برسد و اگر جلسه‌ای دوباره کنسل شود استاد این وظیفه را دارد که جبرانی بگذارد و سریع با دفتر موسسه و زبان‌آموز محترم هماهنگ کند که یک جایگزین جلسات کنسلی با هم داشته باشند.

بسیار عالی.

من قبل از اینکه این جلسه را با شما داشته باشیم وب سایت باران را چک کردم و دیدم شما با صنایع و سازمان­‌های مختلف کار می­‌کنید و تجربه‌­ی کاری با آن سازمان‌ها را دارید و اگر خودتان هم یک­بار اسامی آنها را ذکرکنید که با چه صنایعی کار می­‌کنید و در چه جاهایی تجربه­‌ی کاری موفقی داشتید، سپاسگزار می­‌شوم. سوال این هست که من حتی قبل از این جلسه، با دوستان خود که در بعضی از این شرکت­‌هایی که شما نام برده بودید، تماس گرفتم و درباره سابقه‌­ی باران پرسیدم، ازاستقبال مدیران و کلاس­‌هایشان صحبت کردند حتی مثال ساده‌ای برای من گفتند که مدیری بوده که حتی در ماه یک جلسه هم فرصت نداشته که برای کلاس زبان وقت بگذارد و حضور داشته باشد ولی الان با موسسه باران بیش از 8 جلسه کلاس درماه دارد و درخواست جلسات بیشتر می‌­کند ولی ما محدودیت گذاشتیم و گفتیم که بیشتر از این نباشد، شما چکار می­‌کنید که زبان‌آموز بزرگسالی که مدیر هست و این همه مشغله دارد، اینقدر علاقه‌مند شود و  جریان یادگیری خود را دنبال می‌کند؟ زیرا این یک تجربه­‌ی باورنکردنی است.

ما اکنون در صنایع و سازمان­‌های مختلف فعالیت می­‌کنیم. در صنعت پتروشیمی، صنعت بانکداری، صنعت فولاد، در صنعت آی تی در شرکت خدمات انفرماتیک، شاپرک فعالیت می­‌کنیم و سازمان‌‌های بزرگی مثل سازمان بنادر و دریا نوردی، سازمان حسابرسی، راه‌آهن بعضی از مشتریان ما هستند.

لیست سازمان‌هایی که با موسسه باران آموزش زبان انگلیسی سازمانی دارند

خب در ادامه‌­ی سوال قبل، شما چه کاری کردید که آن مدیر آنقدر به کلاس­‌ها علاقه­‌مند شده است؟

در حقیقت این سوالی هست که برای خود زبان‌آموز هم اتفاق می‌افتد. چطور من الان به طور مرتب کلاس می‌روم و نتیجه کسب می‌کنم، چون من سال‌ها دنبال کلاس زبان بودم و نتیجه‌ای دریافت نکردم؟ خب من سال­‌ها دنبال کلاس زبان بودم و آن اتفاق خوب نیفتاده! جا دارد خاطره‌ای را برای شما تعریف ­کنم شاید این خاطره بیشتر بتواند به شما کمک کند. من شاید سالیانه با توجه به جلسات نیازسنجی که با مدیران دارم حدود 50 تا 100 تا مدیر را در سال ببینم و با آنها صحبت کنم و تجربیاتشان را گوش کنم، یکی از جلساتی که اخیرا رفتم با مدیران ارشد یکی از بانک­‌ها بود، برای من توضیح دادند که کلاس معلم خصوصی داشتم و خیلی تحقیق کرده بودم که  استاد خوب و رزومه­ کاری خوبی داشته باشد وقتی ایشان شروع به تدریس کردند، در جلسه اول دیدم 5-6 جلد کتاب برای من آورده و و می‌­گوید مثلا این کتاب اصلی­‌تان است و…  بعد از پایان جلسه به من گفت خب اکنون شما باید هرکدام از این تکالیف را تا جلسه­‌ی بعد انجام دهید، مدیر گفت که در این مدت من فرصت نکردم تکالیف را انجام دهدم و این برای من به عنوان یک مدیر خیلی بد بود و خلاصه جلسه‌ دوم را هم برگزار کردیم و وقتی من گفتم فرصت نکرده­‌ام استاد ناراحت شدند ولی خب قبول کردند و در جلسه دوم گفتند که علاوه بر تکالیف این جلسه، تکالیف جلسه­‌ی قبل نیز مانده، که باید همه را انجام دهید، مدیر گفت وقتی تدریس تمام شد من همان لحظه با خودم گفتم تمام، یعنی به خود گفتم با ایشان تماس بگیرم و بگویم که به دلیل مشغله کاری فعلا نمی‌توانم برای کلاس زبان وقت بگذارم.

خب موسسه­‌ی باران اینجا درک می‌­کند که یک مدیر تا زمانی که به آن انگیزه­‌ی لازمی که از طریق خود و استاد ایجاد می‌­شود، نرسد، هیچ­گاه وقت نمی­‌گذارد تا به سرعت در همان جلسه اول، دوم و سوم شروع به تمرین کند، ما این صبوری را می‌­کنیم و استاد هم سعی می­‌کند که به مدیر این فرصت را بدهد و در وی انگیزه‌­ای ایجاد کند که خودشان برای یادگیری زبان انگلیسی زمان بگذارند.

نکته دوم اینکه خب با شناختی که از مدیر پیدا می­‌کنیم استاد مناسبی را برای ایشان انتخاب می­‌کنیم ولی کار خوبی که موسسه­ باران دوباره انجام می‌­دهد این است که در جلسه­‌ی سوم حتما از مدیر فیدبک می­‌گیریم. اعتقادم این است که در یک دوره یادگیری تا آن ارتباط انسانی بین زبان‌آموز یا به عبارت بهتر بین شاگرد و استاد شکل نگیرد و دوستی حاصل نشود، درواقع اصلا یادگیری‌ اتفاق نمی­‌افتد. پس من باید ببینم اصلا این دو نفر با هم هماهنگ شده و ارتباط گرفته‌­اند یا خیر؟ ما زنگ می­‌زنیم و فیدبک می­‌گیریم، اگر آن مدیر فیدبک خوبی به ما بدهد و بگوید من با استادم هماهنگ شدم و همه چیز خوب است، من از جملات هیجانی مدیران می­فهمم  که رضایت دارند و خیالم راحت می­‌شود. گاهی مدیر می­‌گوید الان برای  تصمیم­‌گیری زود است و اجازه دهید چند جلسه بگذرد و بعد در مورد کلاس تصمیم گیری کنیم. ما در جلسه پنجم یا ششم کلاس، پیگیری می­‌کنیم  تا ببینیم مدرس و زبان آموز با هم هماهنگ شده‌­اند یا خیر و وقتی خیال­مان راحت شد که آن دو نفر هماهنگ شده­اند، آن کلاس به روال خودش ادامه پیدا می­کند. ما از زبان آموز و مدرس بازخورد می­خواهیم و وقتی مطمئن می­شویم مشکلی در مورد زمان، محتوا و استاد وجود ندارد، آن وقت، ماه به ماه از آنها بازخورد می­‌گیریم . اما اگر مدیری به ما بگوید هماهنگی لازم بین مدرس و زبان‌آموز ایجاد نشده، موسسه باران، استاد را عوض می‌کند. این موضوع عوض کردن استاد برای موسسه ما و مدرسین ما، مساله کاملا عادی محسوب می­‌شود چون می­‌دانیم که باید ارتباط انسانی بین مدرس و زبان‌آموز شکل گیرد.

برای خیلی از آموزشگاه‌ها و خیلی از اساتیدی که توی آموزشگاه‌ها کار می­‌کنند، تغییر استاد معنا ندارد. اگر مدیر در صورت عدم هماهنگی با استاد، نتواند به راحتی کلاس را کنسل کند و استاد را عوض کند، تجربه موفقی در یادگیری زبان نخواهد داشت.

در خلال صحبت­‌هایتان به متد موسسه باران اشاره کردید، لطفا  درباره نحوه آموزش زبان انگلیسی توضیح دهید.

متد موسسه باران، از تجربه کار با همین زبان‌آموزها و شنیدن  فیدبک‌ها و صحبت‌ کردن با این دوستان شکل گرفته است. موسسه باران و خود مدیر عامل همیشه دوست داشتند یادگیری را برای بزرگسالان آسان­‌تر، راحت‌تر و اثربخش‌­تر کنند. بنابراین روی  این موضوع کار کردیم و متد آموزشی موسسه باران KLS نام دارد که اسم اختصاصی خود موسسه باران است. در این روش 120 ساعت اول تمرکز اصلی کار روی  بحث شنیداری و  تقویت مهارت listening است. زبان آموزها باید ورودی خوبی داشته باشند. درست مثل کودکی که وقتی می‌­خواهد زبان یاد بگیرد دوسال فقط می­‌شنود و بعد حرف زدن را شروع می­‌کند. ولی در 120 ساعت دوم به صحبت کردن تمرکز می‌کند. این صحبت کردن، همان 120 ساعت اولی است که فرد بتواند ورودی‌های خیلی خوبی دریافت کند. البته در 120 ساعت اول ممکن است Speaking یا صحبت کردن هم داشته باشیم اما تمرکز اصلی قطعا بر listening و تقویت مهارت شنیدن است.

چند بار در مورد اساتید و مدرسین موسسه باران صحبت کردید، آیا روش خاصی برای جذب مدرس دارید؟ به نظر می­رسد که این موضوع برای شما اهمیت زیادی دارد.

بله واقعا به نکته‌ای اشاره کردید که برای موسسه باران بسیار مهم است. شاید یکی از سخت­‌ترین فرایندهای کاری موسسه باران، جذب نیروی انسانی باشد، فرقی نمی­‌کند که هدف جذب کارمند دفتری باشند یا اساتید زبان چون مخاطب ما سازمان­‌ها هستند و باید نکات کار با سازمان‌ها را در نظر بگیریم. مثلا خیلی ازافرادی که فرم رزومه را پر می­‌کنند، اساتید خیلی خوبی‌ هستند و در حال تدریس در آموزشگاه‌های خوب کشورمان هستند. ولی برای ما مواردی مهم است که شاید برای آموزشگاه‌های دیگر چندان مهم نباشد مثل صداقت، رفتار، رازداری. چون زبان‌آموزان ما در سازمان­‌ها و رده‌های مختلف بالای سازمان کار می­‌کنند و اینکه مدرسان ما درک کنند که حرف‌­ها در آن سازمان و آن اتاق باید بماند و به بیرون درز نکند، برای ما بسیار مهم است.

موسسه باران در مراحل مختلف فرایند استخدام منابع انسانی خود، مصاحبه رفتاری دارد. بعداز تایید مدیرعامل از مصاحبه رفتاری آموزش مدرس شروع می‌شود. همه اساتید، اساتید خوبی هستند که در حال تدریس در آموزشگاه‌های سراسر کشور کار هستند ولی از آنجا که مخاطب ما،  مخاطب خاص است، ما هم حساسیت‌های خاص خودمان را داریم تا از آن طرف، مشکلی با سازمان یا با مدیران نداشته باشیم. شاید بتوان گفت از هر هزار رزومه‌ای که وارد مجموعه باران می­‌شود، یک درصد انتخاب شدهو وارد سیکل جذب اساتید باران می­‌شوند.

اجازه دهید آخرین سوال را هم بپرسم، شما برای آموزش زبان انگلیسی مدیران در دوره کرونا چه راه‌حل‌هایی دارید و آیا کلاس زبان انگلیسی مجازی و کلاس آنلاین و غیر حضوری برای این دوره دارید یا خیر ؟

بله، از اسفند سال گذشته (1398) که بحث ویروس کرونا پیش آمد، ما به سرعت سیستم آموزش‌­مان را به سمت آموزش آنلاین بردیم. درحالی که قبل از کرونا، کلاس‌­ها به صورت حضوری برگزار می‌شد. حالا همکارها درحال کار  با سیستم نرم افزاری اسکایپ و ادوبی کانکت هستند. آنلاین شدن آموزش برای بسیاری از مدیران موجب نتایج بهتری شد چون ما با صنایع مختلف مثل صنعت پتروشیمی یا صنعت فولاد کار م‌ی­کنیم و خب این دوستان دفاتری در تهران دارند و همیشه درحال تردد بین تهران و عسلویه، ماهشهر، اهواز یا اصفهان بودند و وقتی می‌خواستند در جلسه آموزش حضوری شرکت کنند، حتما باید تهران حضور پیدا می‌کردند ولی الان این امکان برایشان وجود دارد که در تهران کلاس حضوری و در شهر محل کار خود کلاس آنلاین داشته باشند و کلاس ها قابلیت برگزاریبه هر دو صورت را دارد.

آموزش زبان انگلیسی سازمانی ویژه مدیران


اشتراک گذاری این مطلب

درباره نویسنده

موسسه باران

ارسال دیدگاه