آموزش مکالمه زبان مهارت‌های انگلیسی

چطور اعتماد‌به‌نفس صحبت کردن به زبان انگلیسی را افزایش دهیم؟

چطور اعتماد‌به‌نفس صحبت کردن به زبان انگلیسی را افزایش دهیم؟
نویسنده: موسسه باران
اشتراک گذاری این مطلب

مطلبی تکمیلی هم برای این پست وبلاگ نوشته‌ایم. اگر مایلید نکات بیشتری در مورد بهبود اعتمادبه‌نفس خود در هنگام صحبت کردن به زبان انگلیسی بدانید، لطفا به این لینک مراجعه کنید.

به‌عنوان معلم آموزش زبان انگلیسی (به‌عنوان زبان دوم) با بیش از 3 دهه تجربه، امیدوارم بتوانم برخی از مهارت‌های ایجاد اعتمادبه‌نفس را با شما به‌اشتراک بگذارم. اگر به اهداف کوچکی داشته باشید و این اهداف کوچک را محقق کنید، این کار در شما اعتمادبه‌نفس رفتن به سمت اهداف بالاتر را ایجاد می‌کند.

جان اچ. جانسون، مؤسس انتشارات جانسون ، اولین فرد آفریقایی-آمریکایی است که نامش در فوربس ثبت شد. او در وصف خود می‌گوید، «اگر پسر فقیری اهل آرکانزاس توانسته موفق شود، پس هر کسی می‌تواند.»

تا می‌توانید صحبت کنید

یادگیری زبان درست مانند یادگیری هر چیز دیگری است. هرچه بیشتر تمرین کنید، چیزهای بهتری نصیب‌تان می‌شود. تکرار کردن ارزش دارد. یادگیری زبان درست مانند یادگیری هر چیز دیگری است. هرچه بیشتر تمرین کنید، چیزی نصیب‌تان می‌شود. در اینجا مثالی ارائه می‌کنم که شباهت زیادی به موضوع مورد بحث ما دارد … شاید هنوز اولین باری را که سوار دوچرخه شدید یا برای اولین بار در استخر شنا کردید به یاد داشته باشید. به اولین باری که آشپزی کردید یا رانندگی یاد گرفتید، فکر کنید:

 • یادتان می‌آید چه احساسی داشتید؟
 • یادتان می‌آید چه موقع «جرقه‌اش زده شد؟»
 • شاید کمی احساس ترس داشتید.
 • شاید کمی مردد بودید.
 • شاید حتی می‌خواستید تسلیم شوید و آن را رها کنید!

اما آیا یادتان هست که هر چه جلوتر می‌رفتید بهتر و بهتر یاد می‌گرفتید تا اینکه در نهایت آن برایتان عادت شد؟ پس از آن چه احساسی داشتید؟

 • شرط می‌بندم که احساس غرور می‌کردید.
 • می‌دانم احساس اعتمادبه‌نفس داشتید.
 • فکر می‌کنم احتمالا می‌خواستید بروید و آن کار را بارها و بارها انجام دهید.
 • احتمالا درباره آن با کسی یا کسانی حرف زدید.

خب! صحبت‌کردن به یک زبان دیگر هم همین‌طور است. هر‌چه بیشتر صحبت کنید، صحبت‌کردن برایتان راحت‌تر خواهد شد. هر‌چه بیشتر صحبت کنید، انگلیسی‌تان بهتر می‌شود. هر‌چه صحبت‌کردن‌تان بهتر شود، در هنگام صحبت‌کردن به زبان دوم اعتماد‌به‌نفس‌تان بیشتر می‌شود. و این به انگیزه‌ای برای صحبت‌کردن حتی به زبان‌های بیشتر تبدیل خواهد شد. بدانید که صحبت‌کردن به زبان انگلیسی به‌اندازه دوچرخه‌سواری یا شنا در استخر، رانندگی کردن یا اسکی کردن روی یک تپه برایتان عادی می‌شود. بیایید برخی از روش‌های معمولی صحبت کردن به زبان انگلیسی در طول روز را بررسی کنیم.

3 راه برای شیوایی صحبت کردن

پس صحبت کردن در هر روز را جزء اهداف خود قرار دهید.

اگر در حیطه کارتان مکالمات تلفنی انگلیسی دارید چه بهتر! از این فرصت استقبال کنید و به آغوش این شیوه طبیعی آموزش بروید. اگر در سایت‌هایی مثل couchsurfing.com دوستی پیدا کرده‌اید هر از گاهی با او علاوه بر چت تلفنی هم صحبت کنید. یا اصلا با دوست فارسی‌زبانتان قرار بگذارید و با هم هفته‌ای یک بار انگلیسی صحبت کنید.

اگر همه این کارها برایتان سخت است، دوره مکالمه تلفنی ما را امتحان کنید!

 • تکرار خبرها یا ترانه‌‌های تلویزیون یا رادیو

کانال انگلیسی زبان محبوب خود را روشن کرده و سعی کنید هرچه می‌شنوید را تقلید کنید. این کار به شما در تلفظ صحیح واژگان، دستور زبان، درک عبارت‌های مختلف و تمرین سرعت عادی گفتار کمک خواهد کرد. حتی ممکن است خواننده بهتری شوید!

 • خواندن با صدای بلند

مطلبی را که از خواندن آن لذت می‌برید پیدا کنید. خواندن مطلب با صدای بلند موجب روانی گفتار می‌شود که عبارت است از هنر روان صحبت‌کردن و روان ادا کردن واژگان، عبارات و جملات. اینکه در بیان چند واژه لکنت داشته باشید یا یک یا دو کلمه را در فرهنگ‌لغت جستجو کنید ایرادی ندارد. هی! حتی می‌توانید چند کلمه‌ای را هم از قلم بیندازید. مهم این است که به خواندن ادامه دهید.

 • به‌صورت آنلاین با افراد چت کنید.

فرصت‌هایی برای گفت‌وگو یا چت پیدا کنید. شما از مهارت‌های سواد بسیاری استفاده خواهید کرد. این، روشی عالی برای تمرین مهارت شنیدن و توجه بصری، صحبت‌کردن و درک مطلب است.

 • در حال انجام کار (خواربار‌فروشی، اداره پست، کتابخانه، پمپ بنزین، اتوبوس، تاکسی، نمایش، فروشگاه و غیره) با مردم حرف بزنید.

احتمالا در شرایطی زیادی با مردم روبرو می شوید که این به معنی داشتن فرصت بیشتر برای صحبت‌کردن است. برای مثال، می توانید از کارگر خواربار‌فروشی سوالی بپرسید و یا بپرسید که چگونه این کار را انجام می‌دهد. می توانید در مورد یک محصول یا قیمت چیزی سؤال بپرسید. می توانید بپرسید که فروشگاه از چه ساعتی باز است. می‌توانید با افراد درون صف صحبت کنید. هر کاری که باعث شود مکالمه عمومی به زبان انگلیسی را تمرین کنید انجام دهید.

 • داوطلب شدن

برای گفتن چیزی داوطلب شوید. در کلاس دست‌تان را بلند کنید و در مورد چیزی نظر بدهید یا جواب سوالی را بگویید. می‌توانید به همکلاسی‌تان در درک بهتر مطلبی کمک کنید. می‌توانید برای کمک به انجام کاری در مدرسه/کلیسا/مسجد/کنیسه در محله‌تان ثبت‌نام کنید. آیا چنین اماکن اجتماعی که به کمک نیاز داشته باشند در محله‌تان وجود دارند؟ یک پناهگاه حیوانات یا یک بیمارستان چطور؟ شاید مکانی برای کمک افراد کمک بضاعت وجود داشته باشد که می‌توانید در تهیه پوشاک، غذا یا اسباب‌بازی کمک کنید. می‌توانید با دانش‌آموزان مقطع ابتدایی در مورد کشورتان صحبت کنید. یا اگر زبان اصلی شما در دبیرستان محلی آنجا تدریس می‌شود می‌توانید یک روز برای صحبت درباره کشور و فرهنگ‌تان در آن کلاس داوطلب شوید. هر یک از این موارد محیطی در خارج از اداره یا خانه و موقعیت صحبت‌کردن بیشتر با افراد را فراهم می‌آورند. و در نتیجه اعتمادبه‌نفس شما افزایش پیدا می‌کند.

10 جمله‌ای که در محیط کار معجزه می‌کند.

با یک دوست تمرین کنید

متوجه شدم دانشجویان آموزش زبان انگلیسی که موفق‌تر بودند و اعتمادبه‌نفس بیشتری در صحبت‌کردن به زبان انگلیسی داشتند آن دسته از دانشجویانی بودند که با دیگر دانشجویان انگلیسی زبان تعامل داشتند. عضو یک کلاس یا باشگاه شوید. برای ملاقات با مردم در برخی از رویدادهای اجتماعی شرکت کنید. عضو یک باشگاه ورزشی شوید. روابط دوستی را پرورش دهید. سپس با این دوستان به تمرین زبان انگلیسی بپردازید. چیزهای بسیار زیادی در مورد فرهنگ یاد می گیرید و زبان را بسیار سریع‌تر خواهید آموخت. این بهترین پیشنهادی بود که استفاده از آن را به پدرها و مادرها توصیه می‌کردم. وقتی می‌پرسیدند که برای موفقیت فرزندانشان در یادگیری یک زبان دیگر چه کار می‌توانند بکنند، آنها را تشویق می‌کردم که فرزندانشان را در جایی که به آن علاقه دارند ثبت‌نام کنند. برای مثال یک تیم ورزشی و یا استعدادیابی؛ یک اردوگاه و یا درس‌هایی در زمینه‌های دیگر؛ یا مثلا نواختن یک ساز در یک گروه محلی و یا یک کلاس هنری؛ یک باشگاه شطرنج و یا باشگاه رقص؛ کلاس بدنسازی یا کاراته. تا دلتان بخواهد موارد این چنینی وجود دارند. فقط باید کمی به دور و برتان در جامعه نگاه کنید. مقاله بومی بخوانید. به تبلیغات محلی توجه کنید. این کار کمک زیادی به شما خواهد کرد. افراد دیگری را ملاقات خواهید کرد، از زبان انگلیسی استفاده خواهید کرد، به احتمال زیاد از فعالیت لذت خواهید برد، در انجام آن فعالیت حس اعتماد‌به‌نفس پیدا خواهید کرد به‌خصوص اگر خودتان انجام آن را انتخاب کرده باشید یا در حال حاضر بدانید که چگونه باید آن انجام دهید یا کاری باشد که آن را دوست دارید، اعتمادبه‌نفس خود در زبان انگلیسی را افزایش می‌دهید، شروع می‌کنید به درک بیشتر فرهنگ و زبان، احساس تعلق و جذب خواهید داشت و غیره. تضمین می‌کنم که این تجربه دانش‌تان را خواهد ساخت و به شما در به‌دست‌آوردن اعتماد‌به‌نفس به‌مراتب بیشتر کمک می‌کند.

سپس این را برای خود یک هدف قرار دهید که این‌هفته به فعالیتی ملحق شوید

یک محدوده را تعیین کنید

اگر کمی فکر کنید، احتمالا می توانید زمینه‌ای از زبان انگلیسی که در آن نیاز به کمک دارید را بیابید. شاید این زمینه استفاده از مقالات باشد، اصطلاحی که نمی‌توانید آن را بفهمید، و یا یک سوال در مورد نحوه استفاده درست از واژه‌ای خاص. هر روز یکی از این موارد را بررسی کنید، و ببینید آیا می توانید زبان انگلیسی خود را در این زمینه بهبود ببخشد یا خیر. یادگیری مهارت ها، واژگان و مفاهیم جدید ​​و استفاده از این موارد در زبان روزمره‌تان موجب ایجاد اعتماد به نفس می‌شود. امروز، توجه به یکی از این حوزه‌ها و درک بهتر آن را هدف خود قرار دهید. هرگز اولین روز حضور دوستم در ایالات متحده را فراموش نمی‌کنم. او با اتوبوس به کلاس زبان خود در یک دانشکده محلی رفت. هنگامی که به خانه آمد، به‌حالتی هشدارگونه گفت که از نقشه و دستورالعمل‌هایم پیروی کرد و سوار اتوبوس شد، کرایه خود را پرداخت، از اتوبوس پیاده شد، به کلاس رفت، و توانست با خیال راحت و تقریبا به‌موقع به خانه برسد. اما، نگاه عجیب و غریبی در چهره‌اش بود. سپس پرسید: «قلم دستی (pen handy) چیست؟» نمی‌دانستم در مورد چه چیزی صحبت می‌کند. اما، او گفت خانمی که در اتوبوس کنار او نشسته بود از او پرسید که آیا قلم دستی دارد. اینجا بود که لبخندی زدم و متوجه شدم این آغاز تلاش برای یادگیری یک زبان دیگر و زندگی در یک فرهنگ دیگر بود. وقتی به‌آرامی توضیح دادم که آن خانم می‌خواست که یک قلم به او قرض بدهی، دوستم از اینکه یک اصطلاح جدید آموخته بود بسیار خوشحال بود. روز دوم هنگامی‌که به خانه آمد بی‌صبرانه منتظر بود تا به من بگوید که وقتی سوار اتوبوس شده است با لبخند از راننده پرسیده است «آیا قلمی دارد که به او قرض بدهد؟»

بنابراین، هر روز یک هدف کوتاه انتخاب کنید. به یاد داشته باشید که این ممکن است خیلی ساده باشد اما همین چیزهای ساده، اندک اندک به چیزی بسیار بزرگ تبدیل می‌شوند.

کمک بخواهید

از کمک خواستن نترسید. یادم می‌آید که به فردی که از کره به آمریکا آمده بود یاد دادم که چطور در پمپ بنزین، بنزین بخرد. اولین سؤالش از من این بود که او یک ماشین کرایه‌ای دارد و می‌خواهد بداند که در پمپ بنزین باید چه‌کار کند. می‌ترسید که بنزین سرریز شود. جلسه بعد، این دانشجو خیلی دیر به کلاس رسید. وقتی سرانجام وقتی وارد کلاس شد ظاهرا خیلی خوشحال بود که دیر به جلسه آموزشی من رسیده است. او با هیجان به همه گفت که چراغ هشدار بنزین اتومبیلش روشن شد و او خیلی خوشحال شد چون می‌دانست که وقتی به پمپ بنزین برود چه باید بگوید و چطور پول را پرداخت کند. می‌توانید فهرستی از چیزهایی که دوست دارید یاد بگیرید تهیه کنید و سپس ببینید که چطور می‌توانید آنها را یاد بگیرید. پرسیدن سؤالاتی که می‌خواهید جواب دهید را تمرین کنید. پیش‌بینی می‌کنید که در چه موقعیت‌هایی قرار بگیرید؟ آیا برای اینکه کاری درست پیش برود به کمک نیاز دارید؟ سپس، وقتی در آن موقعیت‌ها قرار گرفتید می‌دانید که چه‌کار کنید و چه بپرسید. درست مانند این دانشجو که توانست باک بنزینش را پر کند و پولش را بپردازد بی‌درنگ احساس موفقیت خواهید کرد.

پس تصمیم بگیرید که این هفته از فردی برای چیزی کمک بخواهید.

باورش کنید!

به یاد داشته باشید که شما می‌توانید. با من تکرار کنید: من می‌توانم! شما می‌توانید با اعتماد‌به‌نفس بیشتری صحبت کنید. شما می‌توانید انگلیسی را یاد بگیرید و یکی از بهترین کسانی باشید که به زبان‌انگلیسی صحبت می‌کنند. خودتان را باور داشته باشید. به گفته ماهاتما گاندی، «انسان اغلب همان چیزی می‌شود که باور دارد می‌شود. اگر باور داشته باشم که می‌توانم کاری را انجام دهم، ظرفیت انجام آن را کسب خواهم کرد حتی اگر این ظرفیت را از ابتدا نداشته باشم. پس تصمیم بگیرید که از امروز آغاز کنید.»

پیشنهاد می‌شود برای شروع دوره دوره آموزش زبان انگلیسی تلفنی به لینک زیر مراجعه بفرمایید:

شروع دوره آموزش مکالمه زبان انگلیسی تلفنی


اشتراک گذاری این مطلب

درباره نویسنده

موسسه باران

ارسال دیدگاه