مدرس زبان انگلیسی

چگونه یک مدرس زبان انگلیسی خوب باشیم؟

چگونه یک مدرس زبان انگلیسی خوبی باشیم؟
نویسنده: موسسه باران
اشتراک گذاری این مطلب

قسمت اول

برنامه‌ی آموزش خود را تدوین کنید

01. Work Schedule

۰۱مطالبی انتخاب کنید که زبان‌آموزانتان دوست دارند.

اگرچه مطالب کلاسیک مانند «Moby Dick» ارزش تاریخی و ادبی بسیار بالایی دارند، اما احتمالا برای زبان‌آموزانتان بسیار طولانی، کسل‌کننده و خالی از جذابیت هستند. به‌جای چنین محتواهایی، از آنهایی استفاده کنید که کوتاه‌تر و امروزی‌تر هستند و می‌توانند توجه و علاقه‌ی زبان‌آموزتان را جلب کنند.

۰۲بهاندازه تکلیف بدهید.

گرچه مطالعه‌ی داستانی طولانی در طول هفته بسیار خوب است، ولی چنین انتظاری از زبان‌آموزان غیرمعقول است. زبان‌آموز نخواهد توانست تمام صفحات کتاب را مطالعه کند و درعوض، انجام تکلیف را سرسری گرفته و یا به‌دنبال خواندنِ خلاصه‌ی داستان خواهد رفت. با تعیین تکالیفی کوتاه‌تر که مستقیما به کارِ کلاسی آنها مرتبط است، زبان‌آموزبان را تشویق کنید تا تکالیف خود را تمام‌وکمال انجام دهند.

۰۳تکالیفی تعیین کنید که به زبان‌آموز برای درک بهتر مطالب کمک کند.

از زبان‌آموز خود بخواهید خلاصه‌ای از مطلبی که می‌خواند بنویسد، مثلا برداشتش از مطلب و یا یک سوال از آن. چنین تکالیفی باعث می‌شود زبان‌آموزان عمیق‌تر به موضوع فکر کنند، سوالاتی مهم برایشان پیش بیاید و بین موضوعات کلاسی و مطلبی که خوانده‌اند ارتباطی کشف کنند.

۰۴روی هدف تمرکز کنید.

علاوه بر مهارت‌هایی مانند یادگیری لغاتِ جدید، بر درکِ کلی زبان‌آموزان از موضوع هم تمرکز کنید. سعی کنید به آنها بگویید چیزی که در حال یادگیری‌اش هستند اهمیتی به مراتب بیشتر از چیزی که گمان می‌کنند در همه‌ی ابعاد زندگیشان خواهد داشت. به جای آموزشِ صرفِ مفاهیمی ساده، به آنها روش‌های یادگیری را آموزش دهید. این کار باعث می‌شود زمانی که کلاس را ترک می‌کنند درکی عمیق و ماندگار از مطالب داشته باشند و موضوع برایشان پراهمیت شود.

۰۵به مطالبِ ارائهشده نظم و انسجام دهید.

به‌جای اینکه مدام از موضوعی به موضوع دیگر بروید، مطالب ارائه‌شده را براساس سطح و یا موضوع دسته‌بندی کنید. مطالب گوناگون را به‌یکدیگر ارتباط دهید تا زبان‌آموزان متوجهِ ارتباط و انسجام مطالب بشوند. برای کشف ارتباط میان مطالب کمکشان کنید و تشویقشان کنید در مورد موضوعات مختلف نظرشان را بگویند.

 

قسمت دوم

مباحثِ پیش‌برنده

02. Leading Discussions

۰۱بر محتوا کاملا مسلط باشید.

اگر قرار است راجع‌به داستانی کوتاه صحبت کنید، چندین و چند بار داستان را مطالعه کنید تا جزئیاتی کوچک‌تر را که ممکن است از چشمتان پنهان مانده باشد، کشف کنید. برداشتی شخصی از داستان داشته باشید، ولی این را هم در نظر داشته باشید که برداشتِ شما، تنها برداشتِ صحیح نیست. مطمئن شوید که می‌توانید به تمام سوال‌های زبان‌آموزان پاسخ دهید.

۰۲محتواهای متنوع درنظر بگیرید.

اگرچه ممکن است تمرکز اصلی بر بحث درباره‌ی متنِ داستان باشد، اما گاهی درنظر گرفتنِ محتواهایی متنوع و خارج از متنِ کتاب مانند بیوگرافی نویسنده و یا پیشینه‌ی نگارش داستان و یا تفاسیرِ معروف و جنجالی که از داستان شده است نیز می‌تواند جذاب باشد. قبل از کلاس کمی تحقیق کنید و مرتبط‌ترین و جذاب‌ترین اطلاعاتی را که یافتید با خود به کلاس ببرید.

۰۳بدانید درباره‌ی چه موضوعی می‌خواهید صحبت کنید.

یکسری از نکات اصلی را که فکر می‌کنید برای چالش‌برانگیز یا گیج‌کننده است انتخاب کنید. موضوعات اصلی را که خودتان برای بحث انتخاب کرده‌اید درنظر داشته باشید، و چند نکته‌ی کلیدی که زبان‌آموزان باید به‌طور مشخص یاد بگیرند نیز تعیین کنید.

این را هم بدانید که ممکن است زبان‌آموزهایتان سوالاتی از شما بپرسند که انتظارش را نداشتید. برنامه‌ی درسی شما نباید مثل سنگ نامنعطف باشد. پاسخگویی به مسائلی که مورد علاقه‌ی زبان‌آموزان است، باعث ایجاد صحبتی جذاب، سازنده و آموزنده خواهد شد.

۰۴سوال‌های تشریحی بپرسید.

شما باید زبان‌آموزان را راهنمایی کنید تا از متن برداشتی داشته باشند، نه اینکه صرفا جنبه‌های ظاهری آن را ببینند. به جای سوالاتِ «بله و خیر»، سوالاتی درباره‌ی «چرایی» یا «چگونگی» اتفاقات بپرسید. به‌عنوان مثال، پرسیدن اینکه «کاری که اِندر با بونزو مادرید کرد خوب بود؟» جوابی کوتاه و ساده دارد، درحالی‌که سوالاتی مثل «چرا اِندر این کار را انجام داد؟» یا «نظر شما چیست؟» برای زبان‌آموزان بسیار چالش‌برانگیز و پیچیده است و به توجه و مطالعه‌ی عمین متن و داستان نیاز دارد.

۰۵سوال‌های مشخص بپرسید.

خیلی خوب است که سوالی کلی مثل «کدام قسمتِ داستان را بیشتر دوست داشتید؟» بپرسید، اما فقط زمانی که در ادامه سوالاتی مشخص‌تر هم برای پرسیدن دارید. سوال‌های کلی زبان‌آموزان را وادار به تفکر عمیق درباره‌ی متن نمی‌کند و بیشتر آن‌ها را تشویق می‌کند نظراتی کلی براساس پیش‌فرض یا گمان خود بدهند، به‌جای اینکه بحثی براساس اطلاعات موجود در داستان ارائه کنند. از سوی مقابل، طرحِ سوالاتی مشخص درباره‌ی جنبه‌هایی خاص از داستان، باعث می‌شود زبان‌آموزان به مسائلی فکر کنند که شاید پیش‌تر توجه نکرده باشند و بحث را مستند به اطلاعاتِ روی کاغذ می‌کند و تفسیر هر زبان‌آموز را به چالش می‌کشد.

۰۶زبانآموزان را تشویق کنید به سوال‌های یکدیگر پاسخ دهند.

در گفتگوهای کلاسی، زبان‌آموزان نباید فقط با شما صحبت کنند، بلکه باید سوال‌های خود را از یکدیگر بپرسند و نظراتشان را با هم در میان بگذارند. بهترین روش برای یادگیری این است که آنها با همکاری یکدیگر نظرات و تفاسیر شخصی‌شان را شکل دهند – اگر با آنها مباحثه‌ای یک‌طرفه داشته باشید و به آنها بگویید نظرتان چیست، چیز زیادی عایدشان نخواهد شد. به یاد داشته باشید که باید به آنها کمک کنیم یاد بگیرند و قسمت مهم کار این است که بهترین روش‌های یادگیری را به آنها معرفی کنیم.

اگر زبان‌آموزانتان با احترام به صحبت‌های یکدیگر توجه می‌کنند، آن‌ها را تشویق کنید تا بدون اینکه اجازه بگیرند و منتظر باشند آن‌ها را صدا بزنند، وارد بحث شوند. این کار باعث می‌شود که انعطاف‌پذیری و جنب‌وجوش بیشری داشته باشند و به جذابیت بحث می‌افزاید و بحثی را پدید می‌آورد که بدون مشارکت شما نیز پیش خواهد رفت. اگر دیدید کنترل جلسه از دست شما خارج شده و یا عده‌ای با پرحرفی بحث را به‌دست گرفته و یا بعضی از افراد شرکت نمی‌کنند، می‌توانید از کسی که در حال صحبت است بخواهید خودش نفر بعدی برای صحبت را انتخاب کند و یا راهی شبیه به این پیدا کنید که بحث مستقل از شما پیش برود.

۰۷نظرات زبانآموزان را به چالش بکشید و آن‌ها را تشویق کنید نظرات شما را نیز به چالش بکشند.

لزومی ندارد با همه‌ی‌ حرف‌ها مخالفت کنید، اما از آن‌ها بخواهید که از نظر خود با دلیل و مدرک دفاع کنند، و بقیه زبان‌آموزان را هم تشویق کنید نظرات خود را بیان کنند. تحت فشار قرار دادنِ ایده و نظرات زبان‌آموزان باعث می‌شود در استدلال قوی‌تر شوند.

مذاکره و مناظره، بحث را زنده، جالب و جذاب می‌کنند. اگر مذاکره به‌سمت شخصی‌شدن پیش رفت و یا باعث شد که به یکدیگر توهین کنند، سعی کنید که بحث را به موضوع اصلی برگردانید. کاری که باید بکنید به‌چالش‌کشیدن تفسیر زبان‌آموزان از متن است، نه برداشت آنها از دیگر زبان‌آموزان.

قسمت سوم

محتوا را به‌خوبی بشناسید

03. Knowing Your Material

۰۱مطالعه داشته باشید.

کتاب‌ها، مجلات و روزنامه‌ها با موضوعات مختلف را مطالعه کنید. مطالعه بهترین راهِ مواجه شدن با مسائل پیش‌رو، یادگیری لغات، پیشرفت نگارش و یافتن مطالب و اطلاعات جدید برای کلاس است. البته بسته به سطحی که آموزش می‌دهید، باید مهمترین اطلاعات و کار‌های انجام شده در زمینه‌ی کاریتان را بدانید. همچنین همیشه باید آمادگی لازم را برای پیشنهاد مطلب جهت مطالعه‌ی زبان‌آموزان داشته باشید.

۰۲دایره لغات خود را افزایش دهید.

به لغات جدیدی که در زمان مطالعه با آن‌ها مواجه می‌شوید، توجه کنید. لغاتی مورد علاقه‌ی خود را بخوانید و سعی کنید که آن‌ها را گسنرش دهید. درباره‌ی لغاتی که معنی‌ آن‌ را نمی‌دانید فکر کنید و با کمک از کلمات مترادف، معنی لغت را دریابید. نگران این موضوع نباشید که باید معنی لغات جدید را چک کنید. حتی زبان‌آموزان را هم به این کار تشویق کنید.

۰۳تمرین خط داشته باشید.

زبان‌آموزان باید بتوانند که خط شما را بخوانند پس باید متوجه متنی که بر روی تخته نوشته شده بشوند. برای بهبود دست‌خط می‌توانید نامه و یا مقاله‌ای به‌صورت دستی بنویسید و توجه داشته باشید که تمرکز شما باید بر روی کیفیت و خوانایی نوشته باشد.

۰۴مهارت‌های زبان انگلیسی خود را ارتقا دهید.

اطمینان داشته باشید که درک درستی از تلفظ، نگارش و گرامر دارید. شما هیچ‌وقت نمی‌خواهید که آموزشی نا‌موفق داشته باشید و یا اینکه اطلاعات اشتباه به زبان‌آموزان خود بدهید. از کتاب‌های مرجع و سایت‌های معتبر اینترنتی برای قوانین گرامری و نگارشی استفاده کنید، و هیچ نگرانی از اینکه به‌دنبال موضوعی بروید که از آن اطلاعاتی ندارید، نداشته باشید.

قسمت چهارم

مهارت‌های کلاسی خود را افزایش دهید.

04. Developing Your Skills in the Classroom

۰۱در کلاس به آراش خود مسلط باشید.

تمرین کنید که وقتی مقابل زبان‌آموزان خود قرار می‌گیرید، به راحتی صحبت کنید. با صدای بلند خواندن را تمرین کنید تا به راحتی بتوانید با صدای محکم و رسا صحبت کنید این اطمینان را داشته باشید که بدون تپق زدن می‌توانید در کلاس درس صحبت کنید. مهارت سخنرانی را تمرین کنید تا به راحتی با زبان‌آموزان خود گفتگو کنید.

۰۲زبان‌آموزان خود را تشویق کنید.

به نظرات زبان‌آموزان خود توجه کنید. از همان ابتدا با آنها گرم بگیرید و با آن‌ها به‌عوان فردی هوشمند و شایسته رفتار کنید و از هر لحاظ به آن‌ها احترام بگذارید. به آنها کمک کنید تا موضوعات موردعلاقه‌ی خود را کشف و در کلاس درس مطرح کنند. وقتی شما به زبان‌آموزان خود احترم بگذارید و توجه کنید، متوجه خواهید شد عملکرد آن‌ها بهتر از قبل خواهد شد.

۰۳بیرون از کلاس هم در دسترس باشید.

به زبان‌آموزان خود اجازه دهید که در وقت‌های استراحت، غدا و یا بعد از کلاس هم می‌توانند به شما مراجعه کنند. این ویژگی خیلی مهمی برای زبان‌آموزان سختکوش  که پیگیر مباحث کلاسی هستند، می‌باشد. آمادگی و در دسترس بودن شما علاقه‌ی خاصی در وجود زبان‌آموز به‌وجود می‌آورد و این نشان‌دهده‌ی توجه و احترام شما برای یادگیری زبان‌آموز در راه یادگیری مطالب است.

۰۴سخت‌گیر ولی منصف باشید.

هر فرصتی که بدست می‌آورید سر شاگرد خود فریاد نزنید، و از طرفی هم اجازه ندهید که آن‌ها روی شما مسلط شوند. انضباط داشته باشید، ولی زیاده‌روی نکنید یا کاری که باعث شود آن‌ها با شما بدرفتاری کنند. اگر زبان‌آموز شما کاری را با موفقیت انجام داد، به او توجه کنید و به‌عنوان تشویق جایزه‌ای هم در نظر بگیرید. اگر زبان‌آموز شما درگیر موضوعی است، اول بگویید که کمکش می‌کنید و کجای کار را دارد اشتباه می‌رود و یا از بقیه زبان‌آموزان هم بخواهید راه‌حلی پیشنهاد بدهند.

۰۵مطمئن شوید زبان‌آموزان درس را بخوبی یاد گرفتهاند.

با عجله صحبت و یادداشت نکنید. به زبان‌آموزان زمان بدهید تا بشنوند، موضوع را بخوبی متوجه شوند، و مطالب را یادداشت کنند. این کار باعث میشه که اطلاعات ضروری را از دست ندهند. کمک کنید تا به درس علاقه‌مند شوند و تشویق کنید که بین موضوعات درسی و اتفاقات بیرون از کلاس ارتباطی پیدا کنند تا درس را به‌خوبی یادبگیرند.


اشتراک گذاری این مطلب

درباره نویسنده

موسسه باران

ارسال دیدگاه