موفقیت

10 جمله کاربردی که در محیط کار معجزه می‌کند – موسسه باران

10 جمله کاربردی برای محیط کاری
نویسنده: موسسه باران
اشتراک گذاری این مطلب

در این مقاله می‌خواهیم شما را با 10 جمله کاربردی آشنا کنیم که اگر در مکالمات کاری خود استفاده کنید، می‌توانید شاهد معجزه باشید.

 

01. Can we schedule a ten-minute meeting to…

01. می‌تونم ده دقیقه وقتتون رو بگیرم…

اگر از همکار خود کمک می‌خواهید بهتر است تاکید کنید زیاد وقت او را نمی‌گیرید. توافق بر سر یک قرار ملاقات 10 دقیقه‌ای بسیار ساده‌تر از ملاقات یک‌ساعته است. دفعه بعد که کمک خواستید این کار را بکنید – اما اطمینان پیدا کنید عملا فقط 10 دقیقه وقت او را می‌گیرید!

 

02. If you’re happy with this, I can go ahead.

02. اگراین ایده نظرتون رو جلب کرده ادامه بدیم.

گاهی نمی‌خواهید همکارتان درباره ایده شما بحث و جدل کند یا مجبور شود چیزی یا کاری را به خاطر پیدا کردن راه-حلی برای شما به تعویق بیندازد. پس در عوض بگذارید همکارتان با ایده شما موافقت کند. این کار برای او ضرری ندارد زیرا اگر ایده شما به مشکل بخورد خودتان مسئول آن خواهید بود. البته اگر کار خوب پیش برود هم شما برد کرده‌اید.
همچنین می‌توانید بگویید «اگر تا این (تاریخ) خبری از شما نشد فرض را بر این می‌گذارم که با ایده من موافقید و من هم کار را ادامه خواهم داد.» به این ترتیب همکار شما برای فکر کردن به یک جایگزین بهتر زمان خواهد داشت.

03. Can I pick your brains about something?

03. می‌تونم نظرتون رو در این باره بدونم؟

با همکارتان مانند یک متخصص رفتار کنید! همه تحسین شدن را دوست دارند، پس اگر به او نشان دهید که برای تجربه دانش و مهارت بیشتر او احترام قائل هستید او نیز از کمک کردن به شما خوشحال خواهد شد.

 

04. Is there a better time for me to ask you about this?

04. اگر مایل باشید وقت دیگه‌ای درباره این موضوع صحبت کنیم؟

اگر سر همکارتان شلوغ است یا تمایلی به کمک کردن به شما ندارد گفتن این جمله بسیار مفید است. اهمیت این جمله بدین جهت است که نشان می‌دهد شما درک می‌کنید همکارتان خیلی وقت ندارد (حتی اگر خلاف آن باشد!)، و حتی نشان می‌دهد که شما برای حل مشکلتان جدیت دارید. اگر از همکارتان بپرسید چه زمانی می‌توانید دوباره درخواستتان را مطرح کنید، دفعه بعد که به سراغ او خواهید رفت «گله و شکایتی» در کار نخواهد بود.
اگر همکار شما بگوید «هفته بعد» یا حتی دیرتر از آن، اینطور بگویید «ای وای این زمان دیره و مشکل منو حل نمی-کنه چون….» سپس زمان نزدیک‌تری را پیشنهاد کنید – و تاکید کنید که درخواستتان خیلی وقت او را نخواهد گرفت.

05. How can we resolve this?

05. چطور می‌تونیم این مشکل رو حل کنیم؟

سعی کنید با هم همکاری کنید. اگر همکارتان به شما کمک نمی‌کند و یا کاری را که از او می‌خواهید انجام نمی‌دهد، از او بپرسید مشکل او چیست: «رییس این آمار رو از من خواسته و اگه نتونم آماده‌شون کنم نمی‌تونیم این گزارش رو تموم کنیم … چطور این مشکل رو حل کنیم؟»

درگیر کار بودن

درگیر کار بودن

06. I’m up to my ears in / with (work / paperwork / the invoicing, etc)

06. من سخت درگیر کار/ کاردفتری/تهیه فاکتورها و غیره هستم.

اگر نمی‌توانید کمک کنید – یا نمی‌توانید خود را درگیرکنید – دلیل بیاورید. یک راه این است که بگویید بسیار درگیر کار هستید. پس برای اینکه به او کمکی کرده باشید بگویید «می‌تونیم بعدا در این مورد صحبت کنیم؟» یا «می‌تونم بعدا در خدمتتون باشم؟»
اگر همکارتان زیاد حرف می‌زند یا می‌خواهد شما را درگیر مکالمه‌ای کند که وقت آن را ندارید، این جملات به شما کمک می‌کند.

 

07. I’d rather stay out of these sorts of discussions!

07. ترجیح میدم در چنین بحث‌هایی شرکت نکنم!

بهتر است درباره موضوعات «حساسی» مانند سیاست و مذهب گفتگو نکنید- زیرا ممکن است کار به بحث و جدل کشیده شود. در زمانی که ‌می‌خواهید از غیبت و بدگویی خودداری کنید نیز این جمله به کمکتان خواهد آمد.

 

08. I don’t really have an opinion either way

08. در هر صورت من واقعا نظری ندارم.

گفتن این جمله راه خوبیست برای اینکه بگویید جوابی ندارید مخصوصا اگر همکار شما سوالی پرسید که می‌خواهید جواب بی‌طرف و سنجیده‌ای به بدهید. برای مثال اگر همکارتان از شما درباره رییس یا همکار دیگری پرسید بگویید نظری ندارید تا مجبور نباشید حرف نابجا (بد یا منفی) بزنید.

09. Can I help you with that? / Would you like a hand with that?

09. می‌تونم کمکتون کنم؟/ کمکی از دست من برمیاد؟

اگر دیدید همکارتان با مسئله ای درگیر است به او پیشنهاد کمک بدهید. این لطف بزرگی است و نشان می‌دهد شما یکی از اعضای خیلی خوب تیم کاری هستید.

 

10. I don’t think I’m going to be able to make it tonight / this weekend, etc

10. فکر نمی‌کنم بتونم امشب/ این هفته انجامش بدم.

شما تصمیم گرفته‌اید در یک رویداد اجتماعی شرکت کنید اما اکنون «نظرتان عوض شده است.» این جمله را زمانی استفاده کنید که می‌خواهید بهانه مودبانه‌ای بیاورید. اما فراموش نکنید حتما دلیل بیاورید. می‌توانید از این جملات استفاده کنید «بچم مریضه» یا «یک‌دفعه مشکلی برام پیش اومده.»

 


اشتراک گذاری این مطلب

درباره نویسنده

موسسه باران

ارسال دیدگاه