آموزش مکالمه زبان

آموزش 10 نکته کلیدی برای بهبود مکالمه ( Speaking ) انگلیسی!

آموزش 10 نکته کلیدی برای بهبود مکالمه ( Speaking ) انگلیسی
نویسنده: موسسه باران
اشتراک گذاری این مطلب

مقدمه

همانطور که می‌دانید توانایی ارتباط برقرار کردن با مردم سراسر جهان امری مهم تلقی می‌شود و باعث پیشرفت‌های بزرگی در زمینه تحصیلی، کاری و … برای شما خواهد شد. آموزش مکالمه ( Speaking ) انگلیسی را جدی بگیرید و به این موضوع توجه داشته باشید که برای آموزش زبان انگلیسی هیچ وقت دیر نیست. پس از همین حالا شروع کنید!

در وهله اول باید توجه داشته باشید که برای آموزش مکالمه ( Speaking ) زبان انگلیسی باید صبور بود و پشتکار خوبی داشته باشید. اما کمک گرفتن از راهنمایان با تجربه برای شما بسیار سودمند خواهد بود. یادتان نرود شما باید قدم به قدم پیش بروید و در ابتدای این راه توقعات زیادی از خود نداشته باشید. البته در عین حال باید مصمم باشید و اعتماد به نفس خود را بالا ببرید. هرگز از اشتباه کردن در زبان انگلیسی ترس نداشته باشید، همین اشتباه‌ها می‌تواند باعث پیشرفت شما شود. در ادامه برای راهنمایی هرچه بهتر شما در مکالمه ( Speaking ) چند نکته طلایی در اختیار شما گذاشته می‌شود.

با ما همراه باشید!

 

01. قدم به قدم بیاموزید. (Take it step by step)

همیشه اولین قدم سخت‌ترین قدم برای شروع یک کار است و انتخاب درست در قدم اول کمک بسیار زیادی به ما می‌کند. پس بهتر است کاملا درست و اصولی پیش برویم. برای شروع مکالمه انگلیسی ( Speaking ) به شما پیشنهاد می‌کنیم، ابتدا چند عبارت مهم‌تر که کاربرد بیشتری دارند را انتخاب کرده و به خوبی روی این عبارت‌ها کار کنید. همچنین شما باید روی تلفظ درست این عبارات تمرین زیادی داشته باشید، تا کاملا این عبارت‌ها در ذهن شما حک شود. وقتی اطمینان حاصل پیدا کردید که این عبارات را به خوبی یاد گرفته‌اید، می‌توان چند عبارت مهم دیگر را اضافه کرده و روی آن‌ها تمرکز کنید.

توصیه می‌کنیم ابتدا از عبارت‌های ساده‌تر شروع کنید و همینطور که مرحله به مرحله پیش می‌روید، سراغ عبارت‌های پیچیده‌تر بروید. برای راهنمایی بهتر شما چند نمونه از این عبارت‌ها آورده شده است:

 • برخی از این عبارت‌های مهم و پرکاربردتر، می‌تواند عبارت‌هایی مانند سلام دادن و احوال‌پرسی کردن باشد که یاد گرفتن آن‌ها در هر گفت‌وگویی لازم و پراهمیت است. برای مثال به دو عبارت زیر توجه کنید:

“Hi! How are you?”

(سلام! حال شما چطور است؟)

“Fine thanks. And you?”

(ممنون. خوب هستم. شما چطورید؟)

 • انتخاب دیگر برای شما می‌تواند از عبارت‌های ساده‌‌ای مانند پرسیدن آدرس جایی باشد. در مورد مسیرها و نشانی‌ها سوال بپرسید و پاسخ دهید، برای مثال به عبارت زیر دقت کنید:

“Excuse me! I’m looking for … (London Road)”

(ببخشید! من به دنبال … (جاده لندن) می‌گردم)

 • عبارت‌های پرکاربرد دیگر که اهمیت زیادی هم دارند، در مورد انواع سفارش‌ها مانند سفارش دادن غذا در رستوران‌ می‌باشد، به عبارت ساده زیر توجه کنید:

“I’d like the … (fish and chips) please.”

(من (ماهی و چیپس)  را دوست دارم)

02. لازم نیست زیاده‌گویی کنید. (Don’t say too much)

برای بیان منظور خود در مکالمه انگلیسی ( Speaking ) نیازی نیست زیاد صحبت کنید. در بسیاری از مواقع مانند سفر، تلفن، خرید و … شما زمان کافی برای مکالمه‌های طولانی را نخواهد داشت. در نتیجه باید یاد بگیرید که مفید و مختصر صحبت کنید. به همین دلیل باید روی منظور اصلی پیام خود در مکالمات تمرکز کنید. شما باید هدف اصلی خود را در جمله مورد نظر پیاده کنید و به دنبال حاشیه‌گویی و زیاده گویی نباشید!

آموزش مکالمه زبان انگلیسی

03. تمرین مداوم داشته باشید. (Practice makes perfect)

فراموش نکنید که کلید موفقیت شما در مکالمه ( Speaking ) تمرین زیاد است. هرچه بیشتر تلاش کنید، بیشتر می‌آموزید و با اطمینان بیشتری پیش خواهید رفت. وقتی شما عبارات انگلیسی را بیشتر تمرین می‌کنید، این عبارات برای شما ملموس‌تر و ساده‌تر می‌شود. رمز موفقیت اصلی در مکالمه ( Speaking ) انگلیسی فقط تکرار و ممارست زیاد است. شما باید خود را غرق در زبان انگلیسی کنید و هر روز به نحوی با آن درگیر باشید.

حتما باید به این موضوع توجه داشته باشید که زبان انگلیسی به شدت فرار است و شما هیچ راهی به جزء مرور مداوم زبان انگلیسی نخواهید داشت. در ادامه برای آموزش بهتر در مکالمه ( Speaking ) چند نکته مهم را به شما یادآور می‌شویم:

 • به دنبال راه‌هایی باشید که شوق یادگیری و تکرار را در شما افزایش می‌دهد و برای شما کسل‌کننده نباشد. این موضوع فقط به انتخاب و سلیقه خودتان بستگی دارد.
 • اگر در یک کشور انگلیسی زبان سکونت ندارید، می‌توانید به کلوپ‌های گفتگو بروید، یا از طریق Google+ hangout از طریق آنلاین صحبت کنید.

04. ساده بیاندیشید. (Keep it simple)

یکی از توصیه‌های مهم به شما زبان‌آموزان عزیز در آموزش مکالمه انگلیسی ( Speaking ) این است که به دنبال مسیرهای پیچیده و دشوار نباشید و از همان اول خود را در گرامرهای پیچیده سردرگم نکنید. برای اینکه شما بتوانید به خوبی انگلیسی صحبت کنید، به دستور زبان و ساختارهای پیچیده‌ای نیاز ندارید. شما در ابتدا می‌توانید از جملات ساده‌تر استفاده کنید.

اگر جملات شما کوتاه باشد و ساختار ساده‌ای داشته باشند، شما کمتر دچار اشتباه خواهید شد و براحتی قادر خواهید بود مقصود خود را بیان کنید.

 • پیشنهاد می‌کنیم در هنگام ایجاد یک جمله به زبان انگلیسی به ارکان اصلی آن توجه کنید. این کار کاربرد لغات در جایگاه‌های متفاوت را به شما نشان می‌دهد.
 • برای بررسی ارکان اصلی در یک جمله به قانون SVOMPT در جمله توجه کنید و سعی کنید این ارکان را شناسایی کنید.
  موضوع Subject 1
  فعل Verb 2
  مفعول Object 3
  حالت (چگونه) Manner 4
  مکان Place 5
  زمان Time 6

  به عنوان مثال به جمله زیر توجه کنید:

 1. I (subject) like (verb) walking (object) fast (manner) in the forest (place) in winter (time).
 • تذکر: به این نکته توجه داشته باشید که در هر جمله لازم نیست حتما هر شش مؤلفه وجود داشته باشد. شما می‌توانید، مکان و زمان جمله را کنار بگذارید و باز هم جمله با ساختار صحیحی بسازید.

 

05. از هر راهی برای ارتباط برقرار کردن با دیگران استفاده کنید. (Use every way you can to communicate)

وقتی شما تصمیم دارید منظور خود را به کسی برسانید، باید از هر راهی برای ارتباط برقرار کردن با او استفاده کنید. استفاده از زبان بدن برای شما بسیارسودمند خواهد بود. مثلا اگر در جایی هستید که گرم است و می‌خواهید که پنجره آنجا باز شود، سعی کنید جمله خود را بسازید و اگر لغت پنجره را به زبان انگلیسی بلد نیستید، به آن اشاره کنید. این کار کمک می‌کند ذهن خود را آماده پذیرش لغات و اصطلاحات جدید کنید و نیاز به آن‌ها را در جمله درک کنید.

آموزش مکالمه زبان انگلیسی

06. گوش کردن و تماشا کردن (Listen and watch)

همانطور که گفته شد برای آموزش سریع تر زبان انگلیسی باید در فضای آن قرار بگیرید و خود را درگیر این کار کنید. یکی از بهترین روش‌های برای تقویت توانایی مکالمه ( Speaking )، دیدن افرادی است که به این زبان با یکدیگر صحبت می‌کنند. شما باید به مکالمات آن‌ها دقت کنید که از چه عباراتی استفاده می‌کنند، یا اینکه از چه حرکاتی در حین گفت و گو استفاده می کنند! شما حتما باید توجه داشته باشید که لحن حرف زدن آن‌ها در گفت‌وگو ها چطور است. این کار باعث می‌شود توانایی شنیداری و گفتاری شما بهبود یابد. وقتی شما به درستی کلمات و عبارات را بشنوید و تشخیص دهید، به درستی می‌توانید بیان کنید. پس هر روز زمان مخصوصی هرچند کوتاه به این امر اختصاص دهید.

 • این نکته را در نظر داشته باشید که مشاهده نحوه برقرای ارتباط افراد به زبان انگلیسی، تاثیر مثبتی در آموزش شما خواهد داشت و شما یاد می‌گیرید که چطور در موقعیت‌های متفاوت بتوانید صحبت کنید.
 • اگر در یک کشور انگلیسی زبان سکونت ندارید، از فیلم‌ها و سریال‌های انگلیسی و یا ویدیو‌های YouTube استفاده کنید.
 • شنیدن آهنگ‌هایی به زبان انگلیسی می‌تواند به پیشرفت شما در مکالمه ( Speaking ) کمک کند. ترانه‌هایی که دوست دارید را هر روز گوش کنید، متن آن را یادداشت کنید و با خود تکرار کنید، تا جایی که کاملا آن را یاد بگیرید.

مقاله یادگیری زبان انگلیسی با ترانه

07. صدای خود را ضبط کنید. (Record yourself)

توصیه می‌کنیم صحبت‌ها و مکالمه‌های انگلیسی که تمرین می‌کنید را حتما ضبط کنید. این یک روش بسیار سودمند برای درک بهتری از زبان انگلیسی است، چرا که شما را با نحوه انگلیسی صحبت کردن بیشتر آشنا می‌کند. با این کار شما متوجه خواهید شد که چرا شنیدن صداها به زبان انگلیسی برای شما دشوار است. اما با تمرین می‌توانید پیشرفت کنید و دشواری درک این صداهای انگلیسی برایتان ساده‌تر شود.  علاوه بر این وقتی شما صدای خود را در حین کاربرد یک کلمه یا تلفظ آن ضبط می‌کنید، می‌توانید به اشکالات خود در حین استفاده و تلفظ آن کلمه پی ببرید و آن را تصحیح کنید.

08. خیلی سریع صحبت نکنید. (Don’t speak too fast)

اگر استرس داشته باشید و یا اینکه خجالت بکشید، باعث می‌شود سریع‌ترصحبت کنید و در گفت‌وگوی خود دچار اشتباهات بیشتری شوید. کاملا طبیعی است که در ابتدای مکالمه ( Speaking ) نگران باشید، اما در این شرایط بهتر است چند عبارت مشخص را در ذهن خود مرور کرده و بر روی آن‌ها تمرکز کنید. در حین صحبت سعی کنید کاملا به صورت عادی سخن بگویید و سرعت معمولی داشته باشید. در این صورت شما می‌بینید شخصی که با شما سخن می‌گوید، کاملا عادی صحبت می‌کند و شما به راحتی قادر خواهید بود پاسخ آن را بدهید. یکی از نکات مهم در آموزش زبان داشتن اعتماد به نفس است، قرار نیست مکالمه ( Speaking ) شما همیشه در سطح پایینی باشد، قطعا شما در تلاش خواهید بود که پیشرفت کنید پس خودتان را دست کم نگیرید. آرامش خود را حفظ کنید و بر روی کار خود تمرکز داشته باشید.

09. هرگز تسلیم نشوید. (Never give up)

پشت کار لازمه موفقیت در هر کاری است، هیچ کس برای شروع کاری از همان ابتدا ماهر نبوده، بلکه با ممارست زیاد به آن رسیده است. در این مسیر ثابت قدم باشید و هیچ‌گاه نامید نشوید. نقاط ضعف خود را شناسایی کنید و برای بهبود آن‌ها وقت بگذارید. در هر سطحی که هستید، آن را بپذیرید و از همان سطح برای پیشرفت خود اقدام کنید. شما پکیج کاملی از تمام توانایی‌های زبان انگلیسی نیستید، پس قطعا ضعف‌هایی خواهید داشت. برای مثال ممکن است بعضی از روزها مکالمه انگلیسی ( Speaking ) برای شما راحت‌تر از روزهای دیگر باشد. یا اینکه در بعضی روزها سریع‌تر می‌توانید کلمات و عبارات مورد نیاز خود را پیدا کنید و برای این کار مشکل زیادی ندارید. با این وجود گاهی این کار برای شما بسیار دشوار می‌شود و پیدا کردن کلمات درست و کاربرد آن‌ها مشکل است. در هنگام تمرین مکالمه انگلیسی ( Speaking ) گاهی اشتباه می‌کنید و با کندی پیش می‌روید و گاهی هم بدون هیچ اشتباهی جلو می‌روید و سرعت خوبی دارید. هرگز نگران نباشید این موضوع کاملا طبیعی است. مهم این است شما تمرینات خود را متوقف نکنید.

10. از دیگران کمک بگیرید. (Accept help from other people)

تفاوت اصلی مهارت مکالمه ( Speaking ) با سه مهارت دیگر نوشتاری ( Writing )، شنیداری ( Listening ) و خواندن ( Reading ) در این است که شما به تنهایی نمی‌توانید در آن موفق شوید و حتما باید کسانی را پیدا کنید تا بتوانید با آن‌ها انگلیسی صحبت کنید. ارتباط برقرارکردن با یک شخص واقعی ذهن شما را درگیر کرده و کمک زیادی به پیشرفت شما می‌کند.

افراد با تجربه و کسانی که اطلاعات خوبی در این زمینه دارند، کمک بیشتری می‌توانند به شما کنند. هرگز برای کمک گرفتن از دیگران خجالت نکشید و سوال‌هایی که برای شما مطرح می‌شود را بپرسید. با این کار شما به سادگی چند لغت جدید یاد می‌گیرید و با تلفظ آن‌ها آشنا می‌شوید. برای یاد گرفتن حریص باشید و از پرسیدن سوالات خود احساس ضعف نکنید. وقتی تنها هستید  می‌توانید روی سه مهارت دیگر کار کنید، ولی چطور می‌خواهید تنهایی در مکالمه ( Speaking ) مهارت کسب کنید؟

برای داشتن مکالمات انگلیسی مفید می‌توانید موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • در کلاس‌های مخصوص آموزش مکالمه انگلیسی ( Speaking ) شرکت کنید و در پرسش و پاسخ در کلاس هراسی نداشته باشید. به سادگی صحبت کنید و در پاسخ دادن به سوالات از بقیه پیشی بگیرید! دوره آموزش مکالمه زبان انگلیسی از طریق تماس تلفنی
 • شرکت در کلوپ‌های مکالمه (speaking) و کلاس‌های مکالمه آزاد (Free Discussion) می‌تواند برای شما بسیار سودمند باشد.
 • اگر در یک کشور انگلیسی زبان سکونت دارید و یا می‌توانید مدتی در آنجا زندگی کنید، بسیار عالی است! شما می‌توانید به میان مردم رفته و با مکالمه‌های روزمره آن‌ها آشنا شوید. سعی کنید سوالات عادی خود مانند آدرس پرسیدن، قیمت خواستن و … را از آن‌ها بپرسید و منتظر پاسخ آن‌ها باشید.
 • اگر در یک کشور انگلیسی زبان سکونت ندارید، می‌توانید در مکان‌هایی که انگلیسی زبان‌ها هستند، حضور پیدا کنید. برای مثال در ایران شما می‌توانید گاهی به مکان‌های تاریخی رفته و یا به موزه‌ها سری بزنید و با توریست‌های انگلیسی زبان ارتباط برقرار کنید.
 • با توجه به شرایط کرونا به شما پیشنهاد می‌شود از دوره آموزش غیر حضوری زبان انگلیسی موسسه باران استفاده کنید.

کلام آخر!

برای آموزش بهتر در مکالمه انگلیسی ( Speaking )، ده نکته مهمی که در بالا به آن اشاره کردیم را جدی بگیرید. پیشنهاد می‌کنیم برای آموزش اصولی و مطمئن، به تجربیات مفید و با ارزش موسسه باران اعتماد کنید!


اشتراک گذاری این مطلب

درباره نویسنده

موسسه باران

ارسال دیدگاه