موفقیت

6 عادت یادگیرندگان برتر

six habits of highly successful people | 6 عادت یادگیرندگان برتر
نویسنده: موسسه باران
اشتراک گذاری این مطلب

عمیق و سریع یاد بگیرید و مهارت کسب کنید

تبدیل شدن به یادگیرنده برتر، یکی از مهم‌ترین مهارت‌هایی است که برای موفقیت در قرن 21 به آن نیاز دارید. در عصر تغییرات فناوری، جلوتر بودن از بقیه بستگی به خودآموزی مداوم- تسلط بر مدل‌ها، مهارت‌ها و ایده‌های جدید در طول عمر- دارد.

در جهانی که به سرعت در حال تغییر است، توانایی یادگیری مهارتی جدید با سرعت هر چه تمام‌تر، دارد تبدیل به یک ضرورت می‌شود. خبر خوب این است که حتی اگر شغل تمام‌وقت داشته باشید، برای یاد گرفتن چیزی جدید به استعداد ذاتی نیاز ندارید.

خیلی از همه‌چیزدان‌ها (کسانی که در فعالیت‌های مختلف سرآمد هستند) از قبیل چارلز داروین، لئوناردو داوینچی و فیزیکدان برنده جایزه نوبل، ریچارد فاینمن،- ادعا کرده‌اند که هوش استثنایی خدادادی ندارند.

همه ما توان ذهنی کافی برای استاد شدن در یک رشته را داریم – از ابزارها و رویکردهای صحیح استفاده می‌کنیم، یا آنچه را یاد می‌گیریم به درستی به کار می‌بریم. تقریباً هر کس می‌تواند هر چیزی را یاد بگیرد – با تکنیک درست.

رویکردهای یادگیری بهتر می‌توانند فرایند را لذت‌بخش کنند. کلید کسب سریع مهارت پیچیده نیست. اگر هدفتان یادگیری یک مهارت جدید برای پیشرفت شغلی در امسال است، بعضی از این عادت‌ها می‌توانند برایتان مفید باشند.

01. یادگیرندگان برتر زیاد مطالعه می‌کنند

یادگیرندگان برتر زیاد مطالعه می‌کنند

یادگیرندگان برتر زیاد مطالعه می‌کنند

مطالعه برای ذهن مثل ورزش است برای جسم. به ما آزادی می‌دهد در پهنای فضا، زمان، و تاریخ پرسه بزنیم و دیدی عمیق‌تر از ایده‌ها، مفاهیم، عواطف، و بدنه دانش به ما می‌دهد.

مغز شما در ارتباط با کتاب‌ها فعال است – رشد می‌کند، تغییر می‌یابد و بسته به مطلبی که می‌خوانید، اتصالات جدید و الگوهای متفاوت ایجاد می‌کند. یادگیرندگان بسیار موفق، زیاد مطالعه می‌کنند.

در واقع خیلی از موفق‌ترین افراد برای مطالعه ارزش قائلند – مطالعه را به صورت یک تکلیف نمی‌بینند بلکه به چشم فرصتی برای بهبود زندگی، شغل، و کسب‌وکارهایشان به آن نگاه می‌کنند.

طبق گفته برادر ایلان ماسک، وی در حالی بزرگ شد که روزانه دو کتاب می‌خواند. بیل گیتس سالانه 50 کتاب می‌خواند. مارک زاکربرگ هر دو هفته یک بار حداقل یک کتاب می‌خواند. وارن بافت روزانه 5 تا 6 ساعت را صرف مطالعه پنج روزنامه و 500 صفحه گزارشات شرکت‌ها می‌کند.

در جهانی که اطلاعات تبدیل به وجه رایج جدید شده است، مطالعه بهترین منبع یادگیری مداوم، دانش و کسب بیشتر این وجه رایج است.

02. یادگیرندگان برتر مطالعه را یک فرایند می‌بینند

یادگیرندگان برتر مطالعه را یک فرایند می‌بینند

یادگیرندگان برتر مطالعه را یک فرایند می‌بینند

مطالعه سفر است، کشف دانش جدید، نه مقصد.

فرایندی مادام‌العمر لذت‌بخش است. سفری برای اکتشاف که جهت و سرعتش را خود فرد تعیین می‌کند. فهم هر موضوع، ایده، یا طرز فکر نه تنها به مشاهده دقیق، بلکه اساساً به کنجکاوی مدام نیاز دارد.

سونیا مالیک از شرکت آی‌بی‌ام می‌نویسد: «سفر یادگیری مجموعه‌ای گلچین شده از سرمایه‌های یادگیری است، هم رسمی و هم غیررسمی، که می‌توانند برای کسب مهارت در یک نقش خاص و/یا عرصه فناوری به کار روند.»

یادگیری مانند سرمایه‌گذاری است که معمولاً با افزایش اندوخته‌های شما، چیزی بیش از بهای اولیه‌اش را به شما پس می‌دهد. بیشتر از همیشه، اگر می‌خواهید در جهان متغیر کار همچنان مطرح و موفق باقی بمانید و جای پای خود را محکم کنید، یادگیری برای تمام طول عمر است.

یادگیرندگان برتر برای فرایند ارزش قائل می‌شوند. آنها هدف نهایی ندارند، بلکه مدام به دنبال پیشرفت هستند. این افراد به طور مداوم بر اصول، فرایندها، دیدگاه‌های جهانی، مدل‌های تفکر، و غیره تسلط می‌یابند. جستجوی «مدام، داوطلبانه، و خودانگیزشی» دانش برای بلوغشان مهم است.

03. طرز فکر آنها در راستای رشد است

طرز فکر آنها در راستای رشد است

طرز فکر آنها در راستای رشد است

نمی‌توانید در پرورش طرز فکر رشدمحور خطا کنید – یک نظریه یادگیری که توسط دکتر کارول دووک ارائه شده و حول این باور می‌گردد که می‌توانید هوش، مهارت، و عملکرد را بهبود دهید.

«بی‌سوادهای قرن 21 کسانی نیستند که نمی‌توانند بخوانند و بنویسند، بلکه افرادی هستند که توانایی یادگیری، از یاد بردن، و یادگیری مجدد را ندارند.» این استدلال آروین تافلر، نویسنده، آینده‌گرا، و تاجری است که برای کارهایش در ارتباط با فناوری‌های مدرن شناخته شده است.

پرورش طرز فکر رشدمحور یا وفق‌پذیر می‌تواند به شما کمک کند تمرکز بیشتری بر مطلوب‌ترین اهداف خود در زندگی داشته باشید. این بر انگیزه شما اثر می‌گذارد و باعث می‌شود با آمادگی بیشتری فرصت‌ها را ببینید تا مهارت‌هایتان را یاد بگیرید و پرورش دهید.

توانایی داشتن ذهنی باز، کسب دانش بهتر و به‌کارگیری آن به هنگام لزوم می‌تواند به طرز قابل‌توجهی زندگی و شغل شما را بهبود دهد.

04. یادگیرندگان برتر آنچه را می‌دانند به بقیه آموزش می‌دهند

یادگیرندگان برتر آنچه را می‌دانند به بقیه آموزش می‌دهند

یادگیرندگان برتر آنچه را می‌دانند به بقیه آموزش می‌دهند

طبق تحقیقات، یادگیرندگان تقریباً 90% از آنچه را که یاد گرفته‌اند، هنگام توضیح/آموزش مفهوم به شخصی دیگر، یا به کار بستن آن حفظ می‌کنند.

آموزش دانسته‌هایتان به دیگران یکی از مؤثرترین راه‌ها برای یادگیری، حفظ کردن و به یاد آوردن اطلاعات جدید است. روانشناسان آن را «تمرین بازیابی» می‌نامند. این یکی از قابل اعتمادترین روش‌ها برای ایجاد رد یاد قوی‌تر است.

برای یادگیری یک موضوع، آن را با اصطلاحات ساده به شخصی دیگر آموزش دهید تا بتوانید به سرعت حفره‌های دانش خودتان را مشخص کنید. این یک مدل ذهنی است که توسط ریچارد فاینمن ابداع شد.

فاینمن که با لقب «توضیح‌دهنده بزرگ» شناخته می‌شود، قادر بود موضوعات پیچیده مثل فیزیک کوانتوم را به وضوح تقریباً برای هر کسی توضیح دهد و به همین خاطر مورد احترام بود. تکنیک فاینمن به روشنی در زندگی‌نامه گلیک ارائه شده است، نابغه: زندگی و علم ریچارد فاینمن.

آزمایش نهایی دانش شما، قابلیت شما برای انتقال آن به دیگری است. روشی بهتر برای یادگیری، پردازش، حفظ و به یاد آوردن اطلاعات این است که نیمی از اوقات یاد بگیرید و نیم دیگر، آن را به اشتراک بگذارید. برای مثال به جای تمام کردن یک کتاب، هدفتان را بر این بگذارید که 50 درصد از آن را بخوانید و سعی کنید قبل از خواندن ادامه آن، ایده‌های اصلی را به یاد آورید، تبادل کنید، یا بنویسید.

05. یادگیرندگان مؤثر قادرند از مغزهایشان مراقبت کنند.

یادگیرندگان مؤثر قادرند از مغزهایشان مراقبت کنند

یادگیرندگان مؤثر قادرند از مغزهایشان مراقبت کنند

سالم نگه داشتن مغز، آن را هشیار نگه می‌دارد. آنچه برای مغزتان انجام می‌دهید یا نمی‌دهید، می‌تواند نحوه بایگانی، پردازش، و بازیابی اطلاعات را بسیار تغییر دهد. همه می‌خواهند تا هر زمان که ممکن است، زندگی فعالی داشته باشند. و این هدف به سلامت نیرومند مغز بستگی دارد.

معنایش خوردن حجم زیاد از خوراکی‌هایی است که زوال شناختی را کند می‌کنند – میو‌هایی از خانواده بلوبری مثل تمشک و زغال‌اخته، سبزیجات (با برگ‌های سبز – کلم‌پیچ، اسفناج، بروکلی)، همه غلات، کسب پروتئین از ماهی و حبوبات و انتخاب چربی‌های سالم بدون اشباع (روغن زیتون) در مقابل چربی‌های اشباع شده (کره).

دکتر گری اسمال، متخصص روانپزشکی و کهولت سن می‌گوید: «میوه و سبزیجات با تنش اکسایشی مربوط به سن که باعث فرسودگی سلول‌های مغزی می‌شوند مبارزه می‌کنند.»

اگر کاری برای حفاظت از مغزهایمان انجام ندهیم، به طور طبیعی به زوال مبتلا می‌شوند. با این حال اگر زود مداخله کنید، می‌توانید فرایند زوال را کند نمایید – حفاظت از یک مغز سالم راحت‌تر از جبران صدمات گسترده آن است.

06. آنها غالباً و زود به زود به خودشان استراحت می‌دهند.

آنها غالباً و زود به زود به خودشان استراحت می‌دهند

آنها غالباً و زود به زود به خودشان استراحت می‌دهند

استراحت ضروری است تا هر چیزی را که برای یادگیری انتخاب می‌کنید، بتوانید حفظ کنید. طبق پژوهش‌های اخیر، زنگ تفریح‌های کوتاه مدت، به دفعات و زود به زود، به شما کمک می‌کند چیزها را بهتر یاد بگیرید و میزان به‌یادسپاری خود را افزایش دهید.

«همه فکر می‌کنند هنگام یادگیری چیز جدید باید تمرین، تمرین، و تمرین کرد. در عوض ما به این نتیجه رسیدیم که شاید استراحت، به دفعات و زود به زود، به همان اندازه تمرین برای یادگیری حیاتی باشد.» اینها گفته‌های لئوناردو جی.کوهن دارای مدرک دکترای پزشکی و پی‌اچ‌دی، بازرس ارشد در مؤسسه ملی اختلالات و حملات عصبی در مؤسسه ملی بهداشت ایالات متحده آمریکا (ان‌آی‌اچ) است.

وقفه‌های بهتر مغز را یاری می‌دهند خاطرات را در طی بازه‌های استراحت مستحکم کند. برای هر چیزی که می‌خواهید در طول زمان یاد بگیرید، باید زمان‌بندی بازه‌های استراحت را به منظور کسب نتایج بهتر بهینه‌سازی کنید.

متخصص مرکز موفقیت علمی دانشگاه ایالتی لوئیزیانا نشست‌های 50-30 دقیقه‌ای را پیشنهاد می‌کند. الا دان، مشاور فارغ‌التحصیل راهبردهای یادگیری می‌گوید: «هیچ چیزی کمتر از 30 دقیقه کافی نیست، اما وقتی از 50 دقیقه بیشتر شود، میزان زیادی از اطلاعات برای ورود یکباره به مغزتان است.»

شبکه‌های عصبی مغزهای ما برای پردازش اطلاعات به زمان نیاز دارند، پس فاصله قرار دادن در میان یادگیری به شما کمک می‌کند اطلاعات جدید را با اثربخشی بیشتر به خاطر بسپارید – و به مغزتان زمان کافی برای استراحت و تجدید قوا بدهید.


اشتراک گذاری این مطلب

درباره نویسنده

موسسه باران

ارسال دیدگاه