آموزش زبان انگلیسی به کودک

7 روش مؤثر برای آموزش انگلیسی به کودکان در خانه

آموزش زبان انگلیسی به کودک
نویسنده: موسسه باران
اشتراک گذاری این مطلب

در کشورهایی که انگلیسی زبان اصلی نیست، والدین با آگاهی از اهمیت انگلیسی در تحصیل و سایر حوزه‌های زندگی، تمایل دارند انگلیسی را در سن پایین به فرزندان خود آموزش دهند. اما نمی‌دانند چطور و از کجا باید شروع کنند. در این مقاله درباره 7 روش مؤثر صحبت خواهم کرد که با آنها می‌توانند آموزش انگلیسی به کودکان در خانه را شروع کنند.

چرا کودکان باید در سن پایین انگلیسی یاد بگیرند؟

اگر از شما بپرسم چطور به زبان مادری‌تان مسلط شدید چه پاسخی می‌دهید؟ ساده است- چون از وقتی بچه بودید به این زبان صحبت می‌کردید! انگلیسی باید به شیوه‌ای مشابه یاد گرفته شود تا کودک بتواند تمرین کافی داشته باشد.

چه فوایدی دارد؟

 

آموزش انگلیسی به کودکان فواید زیادی دارد:

  • تجربه بیشتری به کودک می‌دهد.

  • به انگلیسی صحبت کردن عادت می‌کند

  • یاد گرفتن یک زبان خارجی فواید شناختی دارد از قبیل انعطاف ذهن، افزایش خلاقیت، تقویت حافظه، تفکر انتقادی و مهارت‌های حل مسئله بهتر

  • دسترسی بهتر به اطلاعات در اینترنت

  • موفقیت تحصیلی بیشتر

  • غنای فرهنگی

 

روش‌های آموزش انگلیسی به کودکان در خانه

Learn Engish with games

آموزش کودکان ممکن است آسان نباشد. چون بچه‌های زیر شش سال نمی‌توانند به شیوه سنتی آموزش ببینند یعنی نمی‌توانید مجبورشان کنید یک جا بنشینند و قوانین گرامر را از کتاب یاد بگیرند. این کار برایشان خیلی خسته‌کننده است و آن‌ها را از زبان زده می‌کند که ما این را نمی‌خواهیم. در نتیجه باید به روش‌های یکتا، تعاملی و جالب از این قبیل آموزش ببینند:

01. یک روال روزمره تعیین کنید:

بهترین راه برای یادگیری تمرین روزانه است، بنابراین بهترین کار این است که یک روال روزمره برای فرزند خود تعیین کنید. یک زمان مشخص را مقرر کنید و به همان پایبند باشید. جلسات کوتاه پانزده تا بیست دقیقه‌ای برای بچه‌های کم سن و سال کافی است زیرا مدت زمان توجهشان کوتاه است.

همچنین به خاطر بسپارید که جلسات کوتاه و منظم بهتر از جلسات طولانی و بی‌نظم هستند. برای علاقمند نگه داشتن کودکان، جلسات را سرگرم‌کننده کنید.

02. بازی کنید:

وقتی به بچه‌ها خوش بگذرد، بهتر یاد می‌گیرند. در نتیجه مشغول کردن آنها با بازی بهترین راه برای آموزش انگلیسی به آنهاست. فلش کارت درست کنید، برای تمرین انگلیسی بازی‌هایی مثل پیکشنری (بازی حدس کلمه از روی تصویر نقاشی شده) اسکربل (بازی کلمه‌سازی با قرار دادن حروف الفبا روی صفحه بازی)، و جدول متقاطع با آنها انجام دهید.

03. نقش‌آفرینی کنید:

معنای نقش‌آفرینی این است که نقش یک شخصیت را بازی یا اجرا کنید. با شخصیت کارتونی یا ابرقهرمان مورد علاقه فرزندتان یک داستان بسازید و آن را به صورت نمایش اجرا کنید. دیالوگ‌ها را با صدای بلند بگویید و کودک را نیز در خط داستانی مشارکت دهید تا صحبت کردن به انگلیسی را تمرین کند.

04. کتاب‌های تصویری را نشانشان بدهید:

کودکان عاشق کتاب‌های تصویری با رنگ‌های روشن هستند. با این کتاب‌ها حروف الفبا، اسامی جانوران، گیاهان، سبزیجات و غیره را به آنها یاد دهید. به تصویر اشاره کنید و بپرسید تصویر چیست، بعد از او بپرسید کجاست و در نهایت بگذارید خودش به تنهایی رویش اسم بگذارد. برای مثال اول به تصویر یک سگ اشاره کنید و بگویید «dog». وقتی سگ را تشخیص داد، بپرسید «Where is the dog?» و صبر کنید تا نشانش دهد. در نهایت بگذارید به تصاویر مختلف نگاه کند و به تنهایی اسامی آنها را بگوید.

05. استفاده از آهنگ یا شعر:

آهنگ‌های ویدئویی و شعرهای زیادی روی اینترنت در دسترس شماست. تصویرهای اغلب آن‌ها معنای آهنگ/شعر را می‌رساند. چنین ویدئوهایی برای یاد دادن انگلیسی به بچه‌ها بسیار مفید هستند چون بچه‌ها وقتی معنا را بفهمند، یاد می‌گیرند، حتی اگر نتوانند آهنگ یا شعر را تکرار کنند.

Learn English with music

06. استفاده از داستان:

خواندن داستان‌های کوتاه برای بچه‌ها راهی اثربخش برای آموزش انگلیسی است. این به کودکان کمک می‌کند علاوه بر بهبود مهارت‌های گوش دادن و خواندن، زبان را یاد بگیرند.

07. استفاده از موقعیت‌های روزمره:

توصیف موقعیت‌های روزمره و فعالیت‌های روتین باعث راحت‌تر شدن یادگیری زبان می‌شود. این به کودکان کمک می‌کند با مهارت صحبت کنند زیرا به خاطر تمرین مکالمه، می‌توانند درباره هر موضوعی به راحتی حرف بزنند. در نتیجه همیشه فرزندتان را تشویق کنید به زبان انگلیسی با شما سخن بگوید و برای شروع اشیای دوروبرشان را به آنها معرفی کنید. می‌توانید از این روش‌ها استفاده کنید:

  • درباره کاری که بچه دارد انجام می‌دهد در حین انجام آن با او صحبت کنید. فرض کنید فرزندتان دارد لباس می‌پوشد. با او درباره لباس‌هایش صحبت کنید و از او بخواهید توضیح دهد چطور آنها را می‌پوشد، چه رنگی هستند و به همین ترتیب.
  • بحث درباره اسباب و لوازم اطراف خانه، وسایل آشپزخانه، دستگاه‌‎های الکتریکی و غیره برای افزایش دایره لغات. کارکرد هر یک از این وسایل را با جملات کوتاه به آنها بگویید تا به خاطر بسپارند.

وقتی سنشان کم است به آنها آموزش دهید تا هنگامی که بزرگ شدند دچار ترس و کمبود اعتمادبه‌نفس نشوند. بیشتر بزرگسالان هنگام انگلیسی صحبت کردن ترس دارند چون اعتماد به نفس ندارند، با دنبال کردن مراحل بالا خیلی راحت می‌توان از این مشکل جلوگیری کرد.

به یاد داشته باشید که سرعت یادگیری کودکان، متفاوت است، پس اگر کمی طول کشید تا فرزندتان به به زبان انگلیسی تکلم کند، نگران نباشید. صبور باشید و عجله نکنید.

امیدوارم این نکات به شما کمک کنند انگلیسی را در خانه به بچه‌ها آموزش دهید.

 

در «آموزش زبان انگلیسی به کودک» از تجربه زبان‌آموزی معلم‌های ما به کودکان بخوانید. مقاله‌های بیشتری در این باره برای شما منتشر خواهیم کرد.

 

مطالب آموزشی رایگان برای کودکان شما در صفحه اینستاگرام به و تلگرام: صفحه اینستاگرام | صفحه تلگرام


اشتراک گذاری این مطلب

درباره نویسنده

موسسه باران

اضافه کردن دیدگاه

ارسال دیدگاه