آموزش مکالمه زبان مهارت‌های انگلیسی

7 مهارت تقویت مکالمه انگلیسی

یادگیری زبان انگلیسی
نویسنده: موسسه باران
اشتراک گذاری این مطلب

مکالمه و صحبت کردن به زبان انگلیسی، یکی از مهارت‌های سخت در بخش آموزش زبان است. اکثر اوقات دایره لغات ما وسیع است و جملات و کلمات مورد استفاده در مکالمه را بارها شنیده‌ایم. اما هنگام مکالمه و استفاده از آن‌ها، همگی از ذهنمان پاک شده و یا در بیانشان مشکل پیدا می‌کنیم.  علاوه بر آن، زمانی‌ که با یک انگلیسی زبان مکالمه می‌کنیم، تلفظ صحیح کلمات و همچنین به کار بردن قواعد و گرامر صحیح بسیار حایز اهمیت است. گاهی با اشتباه در تلفظ کلمات و یا گرامر نامناسب، معنی جمله را متفاوت کرده و شنونده را به گمراهی می‌کشیم. همگی این مشکلات از ضعف در مکالمه ناشی می‌شود. بنابراین اگر شما نیز این مشکلات را دارید، دچار ضعف در مهارت مکالمه زبان انگلیسی هستید.

 

 بهبود مهارت مکالمه در برقراری بهتر و راحت‌تر ارتباط کمک می‌کند.

 

بهبود مهارت مکالمه به زبان انگلیسی به شما کمک می‌کند که بتوانید بسیار بهتر و راحت­‌تر ارتباط برقرار کنید. به راحتی خواسته‌ها و سؤالات خود را مطرح کرده و می‌توانید تعاملی مفید با انگلیسی زبانان داشته باشید.

 حال سوال این است که چگونه می‌توان به صورت روان و با اعتماد به نفس صحبت کرد؟ و یا به عبارتی چگونه می‌توانید مهارت مکالمه خود را ارتقا دهیم؟

 

اگر شما نیز نیازمند بهبود مهارت مکالمه خود هستید با ما همراه شوید

در ادامه چند راهکار برای بهبود مهارت مکالمه را برای شما ارایه می‌دهیم.

 

۱.  تمرین

نکته اول این است که شما باید در هر مکان و هر زمانی که می‌توانید تمرین کنید. هر تمرینی برای مکالمه می‌تواند مفید باشد- از این رو می‌توانید با یک انگلیسی زبان بومی و یا غیر بومی تمرین کنید.

در وهله اول می‌توانید مکالمه انگلیسی را با خودتان شروع کنید. در این حالت شما اضطراب نداشته و به اندازه کافی نیز زمان برای یافتن لغات و ایجاد جملات صحیح دارید. بنابراین فرصت تمرین با خود را از دست ندهید، این کار را می‌توانید در مقابل آیینه انجام دهید و تصور کنید که با فرد دیگری در حال گفتگو هستید. در ادامه نیز می‌توانید با ضبط کردن صدای خود هنگام صحبت کردن و بررسی صدای ضبط شده، نقاط قوت و ضعف خود را کشف کنید.

نوع دیگر تمرین کردن، خواندن کتاب با صدای بلند است. در این حالت شما تلفظ و سرعت بیان خود در زبان انگلیسی را ارتقا می‌دهید.

در ادامه حتماً مکالمه با دیگران را تمرین کنید، چرا که مهارت شنیداری و مهارت مکالمه بایستی در کنار هم باشند تا بتوانید مکالمه‌ای مفید را داشته باشید. اگر فرد مناسبی برای تمرین مکالمه در اطراف خود سراغ ندارید، می‌توانید از مکالمه در فضاهای مجازی با انگلیسی زبانان این مهارت را در خود تقویت کنید.

نکته اصلی تمرین، تمرین و تمرین است.

مهره کلیدی در کسب هر مهارت، از جمله مهارت مکالمه، تمرین تمرین و تمرین است.

 

۲. اعتماد به نفس

ایجاد اعتماد به نفس امری مهم است. بسیاری افراد از صحبت کردن به زبان انگلیسی و مکالمه انگلیسی فراری هستند. علت اصلی آن‌ها ترس از اشتباه و ترس از قضاوت است. فقط کافی است بر این ترس غلبه کرده و به یاد داشته باشید که تمامی کسانی که زبان انگلیسی، زبان دومشان می‌باشد روزی در موقعیت شما بوده‌اند. بنابراین بدون نگرانی ادامه دهید.

 تا جایی که امکان دارد از ساختارهای ساده­ای که از صحت آن­ها اطمینان دارید، برای ساخت جملات خود استفاده کنید تا از این طریق بتوانید بهتر بر پیام خود متمرکز شوید. استفاده از ساختارهای پیچیده‌تر می‌تواند احتمال خطا در گفتار را افزایش دهد.

سعی کنید برای مکالمه از لغات و عبارات انگلیسی که آشنایی دارید استفاده کنید.

در شرایط و موقعیت­‌های جدید از واژه­‌ها و عباراتی که با آن­ها آشنا هستید استفاده کنید. اگر شما با یک انگلیسی زبان بومی هم‌کلام هستید، می‌توانید این شانس را داشته باشید که به شما در اصلاح کلمات به کار برده شده کمک کنند. همچنین هرگز از پرسیدن یا اشتباه کردن ترس نداشته باشید. اگر کلمه‌ای را فراموش کردید تنها سؤال کنید.

اعتماد به نفس خود را با ثبت روند پیشرفتتان بهبود ببخشید

یک راه کلیدی برای افزایش اعتماد‌به‌نفس در مکالمه، ثبت روند پیشرفتتان است. با این کار نه تنها پیشرفت خود را دیده و باعث افزایش اعتماد به نفس خود می‌شوید، بلکه با ثبت روند پیشرفت  می‌توانید نقاط قوت و ضعف خود را شناخته و آگاهانه‌تر در پیشبرد اهداف خود گام بردارید.

افزایش اعتماد‌به‌نفس

 

۳. فرصت مکالمه را از دست ندهید

 هیچ فرصتی برای مکالمه را از دست ندهید و اگر کسی از شما سؤالی پرسید با دادن جواب‌های کوتاه فرصت صحبت کردن را از بین نبرید.

امکان دارد شما منظور فرد را درست متوجه نشوید. در این مواقع شما با نگاه کردن و دقت کردن به زبان بدن افراد، می‌توانید سرنخ­هایی از صحبتشان را دریافت کنید و متوجه سؤال یا صحبتشان بشوید.

همچنین هنگام مکالمه با دیگران، به حرکت دهانشان توجه کنید. این کار تمرکز شما برای فهمیدن صحبت‌های طرف مقابلتان را افزایش می‌دهد.

با نگاه کرده به زبان بدن دیگران و دقت به حرکات دهانشان، منظورشان را بهتر متوجه شوید.

سعی کنید در پاسخ به افراد از جملات و کلمات بیشتری استفاده کنید تا فرصت حرف زدن را از دست ندهید. هرگز نگران اشتباه در به کارگیری گرامر و قواعد باشید. حتی کسانی که زبان اولشان انگلیسی است نیز گاهی در به کارگیری گرامر اشتباه می‌کنند. همچنین، به عنوان کسی که در حال یادگیری زبان انگلیسی هستید، کسی از شما انتظار ندارد که بدون هیچ‌گونه اشتباهی صحبت کنید.

از اینترنت برای ساختن فرصت مکالمه با انگلیسی زبانان بهره ببرید.

اگر امکان مکالمه رو در رو با انگلیسی زبانان را ندارید، فرصت صحبت کردن از طریق اینترنت راهی برای ارتباط و افزایش سطح مکالمه شما است. از سایت‌ها و ابزارهای مختلف در این زمینه بهره ببرید. همچنین برخی اپلیکیشن‌های موبایل نیز بدین منظور ساخته شده و در دسترس هستند.

 

۴. در ذهن خود ترجمه نکنید

هرگز سعی نکنید از زبان انگلیسی به زبان خود و یا بالعکس، ترجمه کنید.

در واقع نباید جملات را در ذهن­تان از زبان خود به زبان انگلیسی یا بالعکس، تبدیل و ترجمه کنید چرا که کاری بسیار زمان­گیر بوده و به تردید شما می‌افزاید.

جملات و ساختارها در زبان‌های مختلف، متفاوت هستند. اگر شما مدام در حال ترجمه جملات از زبان مادری به انگلیسی، یا بلعکس، باشید این موضوع می‌تواند باعث سردرگمی و اشتباه شما شود. به‌خصوص اگر نیاز به استفاده از اصطلاح و یا ضرب‌المثل دارید. بنابراین هنگام صحبت به زبان انگلیسی، باید به زبان انگلیسی نیز فکر کنید و جملات در ذهنتان نیز همگی انگلیسی باشند. اگر شما از جمله افرادی هستید که به ترجمه در ذهن خود عادت کرده‌اید، روش‌های ترک آن را استفاده کنید. یکی از این روش‌ها استفاده از تصویرسازی به جای ترجمه در ذهن است.

تصویر‌سازی

 

تصویرسازی کنید.

به عنوان مثال با شنیدن کلمه «school»، به جای نقش بستن کلمه «مدرسه» در ذهن خود، مدرسه را تجسم کنید. با این تمرین آرام آرام عادت ترجمه در ذهن را از خود دور می‌کنید.

 

برچسب بزنید

یکی از راه‌های دیگر برای خاتمه دادن به ترجمه کلمات در ذهن، استفاده از برچسب و همچنین استفاده هر روزه از آن کلمه است. به عنوان مثال اگر با شنیدن کلمه «door» آن را در ذهن ترجمه می‌کنید، کافی است با یک برچسب بر روی در اتاقتان کلمه «door »را بر روی آن ثبت کنید. همچنین در مکالمه روزمره نیز به جای کلمه «در» از کلمه «door»  استفاده کنید. این تمرین و تصویرسازی می‌تواند به ترجمه ذهنی شما پایان دهد.

 

۵. کلمات را جایگزین کنید

اگر کلمه‌ای را فراموش کردید، هم­چون سخنرانان انگلیسی زبان عمل کرده و از کلمات دیگر استفاده کنید تا با بیان کلمات و موارد دیگر، مکالمه را تکمیل کرده و از سکوت خودداری کنید. به عنوان مثال اگر کلمه «beautiful»  را فراموش کرده‌اید از معادل آن مانند «nice» استفاده کنید.

 

از اصوات به جای سکوت استفاده کنید.

همچنین اگر کلمه‌ای را فراموش کردید و نیاز به فکر کردن دارید می‌توانید از اصواتی همچون «امممم…» استفاده کرده و به فکر کنید. به این صورت سکوت نکرده‌اید و زمان لازم برای فکر کردن را برای خود ایجاد کرده‌اید.

همچنین استفاده از تکنیک یادگیری و حفظ عبارات و جمله‌ها به جای تک کلمه، به شما کمک خواهد کرد که کلمات را کمتر فراموش کنید و یا در صورت فراموشی بتوانید به راحتی جایگزینی برای آن بیابید. به عنوان مثال اگر جمله «How do you feel today» را فراموش کردید، به راحتی آن را با  عبارتی همچون «What’s up» و یا «How do you do» جایگزین کنید.

یادتان باشد یکی از راه‌های مهم برای استفاده از کلمات جایگزین، داشتن دایره لغت و دایره اصطلاحات وسیع است. پس لغات، عبارات و جملات را با تمرین کردن حفظ کنید و دایره کلمات خود را گسترش دهید.

 با افزایش دایره لغت خود، به راحتی کلمات را جایگزین کنید.

 

۶. خیلی سریع صحبت نکنید!

خیلی سریع صحبت نکنید! هنگام مکالمه زبان انگلیسی، نکته مهم این است که با ریتمی طبیعی صحبت کنید، زیرا اگر بسیار سریع صحبت کنید افراد به سختی می‌توانند منظور شما را درک کرده و فهم صحبت­های شما برای آن­ها سخت خواهد بود. بنابراین حتی اگر کلمات و گرامر شما بسیار خوب باشد ولی تند صحبت کنید، طرف مقابل متوجه منظور شما نخواهد شد.

 

با شمرده صحبت کردن، خطاهای احتمالی را کاهش دهید.

اگر با تند صحبت کردن سعی در پوشش خطاهای احتمالی در گفتگو را دارید، کاملاً در اشتباهید. با افزایش سرعت صحبت کردن، شما احتمال خطا و استفاده از افعال و یا گرامر اشتباه را افزایش می‌دهید. بنابراین با آرامش صحبت کنید و از صحبت کردن خود لذت ببرید.

 

۷. با آرامش صحبت کنید.

سعی کنید آرام باشید. نه تنها بایستی از تند صحبت کردن دوری کنید، بلکه هنگام صحبت کردن بایستی آرامش داشته باشید. در این حالت کلمات را بهتر تلفظ می‌کنید. همچنین ذهن شما روان‌تر کار کرده و زیبایی صحبت کردن را چاشنی مکالمه خود خواهید کرد.

مکالمه زبان انگلیسی

آرامش در صحبت کردن، نه تنها باعث بهبود تلفظ کلمات و گرامر مورد استفاده می‌شود، بلکه ذهن شما را نیز فعال‌تر و آماده‌تر می‌کند.

همچنین، زمانی که آرام و شمرده مکالمه می‌کنید ذهن شما فرصت یادآوری کلمات جدید و استفاده از آن‌ها در جملات را خواهد داشت.

اگر اشتباه گفتاری داشتید، آرامش خود را از دست ندهید. این اتفاق برای همه می‌افتد. با حفظ آرامش خود می‌توانید جملات مشابه و یا کلمات جایگزین را استفاده کنید و اشتباه گفتاری خود را تصحیح کنید.

و در نهایت

به یاد داشته باشید، زمانی که انگلیسی صحبت می‌کنید…

سعی کنید از تردید خود کاسته و بر اعتماد به نفس خود بیافزایید.

از صحبت کردن و مکالمه انگلیسی خجالت نکشید- هر چه بیشتر این کار را انجام دهید اعتماد به نفس بیشتری را کسب خواهید کرد.

حتما به خاطر داشته باشید که بسیار مودب باشید – اگر از کسی درخواست انجام کاری را دارید از کلماتی مانند «لطفا» و یا « متشکرم» استفاده کنید.

و در نهایت توجه داشته باشید که کلید موفقیت شما صبر و تمرین است. صبر داشته باشید و آرام آرام پیشرفت کنید. با تمرین پیشرفت خود را تثبیت و ذهن خود را فعال نگه دارید.

کلید موفقیت در بهبود مکالمه، صبر و تمرین است

پیشنهاد می‌شود برای شروع دوره دوره آموزش زبان انگلیسی تلفنی به لینک زیر مراجعه بفرمایید:

شروع دوره آموزش مکالمه زبان انگلیسی تلفنی


اشتراک گذاری این مطلب

درباره نویسنده

موسسه باران

ارسال دیدگاه